Picea pungens

Picea pungens
Picea pungens
smrk pichlavý
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 10-15m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-5m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:modrozelená a modrostříbrná
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled fotonáhled foto

Smrk pichlavý, přestože původně pochází z lesů Skalistých hor Kanady a USA, je u nás velmi zdomácnělou dřevinou. V evropských lesích se dokonce často vysazuje jako náhrada za náš domácí smrk ztepilý, který je citlivější na znečištěné prostředí a trpí vylamováním z kořenů, pokud se jeho podrost násilně vykácí.

Přirozená barva tohoto smrku se mírně liší podle semenáčů s kratšími, pichlavými jehlicemi v barevné škále od sivě zelené, přes modrozelenou až po stříbřitě namodralou. Typickým rysem je pravidelný, hustě etážovitý klad větví, jež stromu dodá eleganci a zároveň pevnou stavbu. Tvar je široce kuželovitý, vždy se vzpřímeným terminálem (špičkou). V mládí roste docela rychle (30-40 cm za rok). Lze jakkoli stříhat – krátit či tvarovat, buď zjara před rašením, nebo kdykoli v první polovině sezóny.

Smrk pichlavý snáší téměř jakoukoli nezamokřenou půdu, nehledě na pH reakci. V suchých lokalitách poroste slabě a bude náchylný na choroby a škůdce. Pěstujte jej na plném slunci, aby vytvořil pravidelný tvar bez spodních vyholených větví. Hnojení není potřeba. Plně mrazuvzdorný do min. -40°C.

Poslední revize 02-09-2013
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Picea pungens 'HOOPSII'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.