Prunus laurocerasus 'GAJO'®

Prunus laurocerasus
Prunus laurocerasus 'GAJO'®
bobkovišeň lékařská
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ květen - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Bobkovišeň Gajo vznikla jako náhodná mutace několika větviček na starší odrůdě Otto Luyken. Všiml si toho holandský pěstitel Wilhelmus P.C. Nouws v roce 1996 a rozhodl se vyzkoušet, zda se jedná o výjimku nebo novou odrůdu. To druhé. V roce 2003 bylo jasné, že rostliny pocházející ze zmutované větvičky jsou opravdu unikátní a drží si své vlastnosti i v budoucnu, tak ji nechal v roce 2006 patentovat pod č. PP19,334 a veškeré množení podléhá licenci.

Gajo je zakrslá bobkovišeň s menšími, temně zelenými a vysoce lesklými, elipčitými listy. Roste pomalu do hustého, nepříliš rozkladitého keře. V květnu rostlinu zdobí bohatá násada voňavých květů v kratších, vzpřímených hroznech, po kterých následují černé kuličky plodů. Plody nejsou jedovaté, jak se traduje, pouze zrníčka v nezralých, zelených bobulkách mohou způsobit potíže. Jinak jsou oblíbenou potravou ptáků. Pokud o plody nestojíte, můžete po odkvětu rostlinu ostříhat. Vytvoří si nové, čisté větve a bude ještě hustší. Na přelomu léta a podzimu často vykvete slabě ještě jednou.

Bobkovišně potřebují vlhkou, mírně kyselou půdu, bohatou na živiny. Pokud začnou listy žloutnout, bývá to nedostatkem živin, nebo chlorózou (přemírou vápna v půdě). Stačí dodat hořkou sůl nebo upravit pH půdy na kyselou reakci. Jakmile dobře zakoření, svými houževnatými kořeny prorostou do hlubších vrstev půdy, odkud načerpají dostatek živin, aby byly krásné. V zimě, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, zalévejte! Rostlina by neměla vyschnout před zamrznutím země. Gajo je perfektně mrazuvzdorná a snáší teploty až do cca -29°C.

Poslední revize 26-03-2013
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Prunus laurocerasus  'OTTO LUYKEN'
Sarcococca hookeriana 'Pmoore03' WINTER GEM
Prunus laurocerasus 'Zsófi' SOFIA
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.