Hemerocallis 'STELLA de ORO'

Hemerocallis
Hemerocallis 'STELLA de ORO'
denivka
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ červen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 2   (do -45°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Denivky své jméno získaly díky faktu, že jednotlivé květy vydrží jeden den. Ale už mladé rostliny mají květů na jednom stonku hned několik a s přibývajícími lety přibývá i stonků s květy.


Stella de Oro (Zlatá hvězda) patří k nejpopulárnějším odrůdám denivek. Její květy jsou zářivě žluté, 7-8 cm široké, široce zvoncovité a objevují ve velkém množství opakovaně od začátku až do konce léta. Kvete zřejmě nejbohatěji a nejdéle ze všech. Listy má spíše užší, trávově zelené a tvoří bohatý trs. Stonky jsou tenčí, boční mírně převisají a jsou 30-40 cm vysoké. A věřte nevěřte, byla pojmenována po krabici sušenek stejného jména, která posloužila jako inspirace, když si šlechtitel šel po práci odpočinout a dát něco dobrého ke svačině. Tak nějak mu připadlo, že Zlatá hvězda se hodí nejen k máslové sušence, ale i k jeho květině.

Tuto odrůdu vyšlechtil a roku 1975 představil Walter Jablonski (1896-1986) z Merrillvillu ve státě Indiana v USA. Nevědomky tak spustil denivkovou revoluci, protože Stella de Oro byla světově první opakovaně kvetoucí odrůda do té doby poněkud opomíjené trvalky. Jeho denivka se začala objevovat častěji a hlavně na mnoha místech, neboť s trvalkou, která umí nakvétat celé léto a navíc je naprosto blbuvzdorná, máte o parádu postaráno až do podzimu. Z USA se dostala do celého světa a je neustále vyhledávaným rodičem pro další šlechtění. A hlavně zahradní architekti poznali kvality a odolnost i dalších denivek v pestrých barvách, které jsou čím dál častěji součástí jejich projektů.

Denivky mají silné, sytě zelené, zdravé listy, které zdobí zahradu od jara až do zimy, tzn. že nevadnou jako například odkvetlé cibuloviny. Netrpí na škůdce ani choroby. Pokud v okolí není nic chutnějšího, mohou je napadnout slimáci. Dopřejte denivkám plné slunce nebo nanejvýš mírný stín a pro bohatší kvetení můžete každé jaro mírně přihnojit. Jinak snáší jakoukoliv půdu, i suchou, přestože se jí daří lépe ve vlhké zemi. Vhodná i do venkovních květináčů. Naprosto mrazuvzdorná do cca -45°C.

Poslední revize 31-08-2013; 29-12-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Hemerocallis 'SILOAM NUGGET'
Hemerocallis 'MISSOURI BEAUTY'
Hemerocallis 'BIG TIME HAPPY'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.