Prunus domestica 'QUEEN VICTORIA'

Prunus domestica
Prunus domestica 'QUEEN VICTORIA'
velkoplodá švestka
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ květen - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce
náhled foto

Královna Viktorie je jedna z nejoblíbenějších velkoplodých švestek s červenou slupkou. Dozrává hned po blumách, tedy na přelomu srpna a září. Plody jsou vejčitě protáhlé, baculaté, zlatožluté s červeným líčkem nebo červeným tečkováním, jež při plné zralosti pokryje celou osluněnou část plodu tak, že dělá dojem celistvě červené švestky. Je velmi šťavnatá, sladká a jde dobře od pecky.

Nejlepší je sníst je čerstvě utržené rovnou ze stromu, nebo je můžete zpracovat na kompoty a marmelády. Zavařenina z těchto švestek je skvostná a pokud byste měli pocit, že chuť švestkového pyré je málo výrazná, můžete ji opatrně dochutit trochou limetkové šťávy a kompotu dodáte ostrost přidáním několika brusinek. Švestky se řadí mezi naše nejsladší a zároveň nejzdravější ovoce. Mají až 16g cukrů ve 100g ovoce, čemuž se ze subtropického ovoce vyrovná například mango. Rovněž mají vysoký obsah draslíku, vápníku, hořčíku a fosforu a až 35 mikrogramů vitamínu A, což mezi velkoplodým ovocem překonají jenom meruňky (ty mají až 1500 mikrogramů!).

Kvete v pozdním jaru a je samosprašná, takže nepotřebuje další odrůdu pro násadu plodů, přitom sama je velmi šikovný opylovač, například pro většinu renklód. Pochází z 19.století z Anglie. Je možné jí udržovat řezem, nejlépe po odkvětu, později až po sebrání plodů. Zejména mladé stromky by se měly stříhat, aby zmohutněly větve a unesly všechno ovoce a prosvětlila se koruna. Nenáročná na půdní typ. Plně mrazuvzdorná do cca -29°C.

Poslední revize 11-02-2013
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.