Hippophae rhamnoides 'HIKUL'

Hippophae rhamnoides
Hippophae rhamnoides 'HIKUL'
zakrslý rakytník řešetlákový
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.8m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:stříbrná a zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Hikul je krásná a neobvyklá odrůda rakytníku s velmi kompaktním růstem. Dá se nazvat zakrslým, neboť v dospělosti jeho výška nepřesáhne 2m výšky ani šířky. Nese úzce kopinaté, středně zelené listy se stříbřitým povlakem. Větvičky jsou oranžově hnědé. Hustota větvení je ve srovnání s mateřskou rostlinou neuvěřitelná stejně jako pravidelnost kladu větví. Jsou vzpřímeně vystoupavé a bez stříhání tvoří moc pěkný, zaoblený tvar. Hikul je samčí odrůda, která poslouží jako opylovač pro běžný rakytník, který pěstujete pro plody. Sám ovoce nenese. Trny se objevují až na starších rostlinách.

Svým vzezřením – zejména drobnými listy, nízkým růstem a hustým habitem – výborně imituje vřesovištní rostliny, které vídáte na přírodních blatech a slatích. Paradoxem je, že mokro nesnáší. Stejně tak jej můžete použít do středozemně laděné zahrady, kde jeho olistění skvěle navodí pocit rozmarýnového háje a bude vypadat perfektě obsypaný kamínky nebo pískem. Jako u moře.

Rakytník je přirozená rostlina suchých, písčitých náspů a mořských dun. Zem má raději mírně zásaditou až neutrální, nesmí být mokrá. Je tolerantní vůči znečištěnému ovzduší a skromným podmínkám městských výsadeb. Roste pomalu až středně rychle a lze jakkoli tvarovat řezem zjara před rašením. Základní druh se rád rozrůstá kořeny do stran, ale u této odrůdy ještě nemáme zkušenosti, zda to udělá také. Je výborně mrazuvzdorný, zvládá údajně až -40°C a lze pěstovat celoročně ve venkovních nádobách, kde bude moc krásný.

Poslední revize 04-02-2013
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Myrica gale
Salix helvetica
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.