Amelanchier alnifolia 'OBELISK'

Amelanchier alnifolia
Amelanchier alnifolia 'OBELISK'
muchovník olšolistý, Saskatoon
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ duben - duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 1   (do -46°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Ovoce
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Pamatuji svou první návštěvu Kanady, kdy jsem nasával přírodní krásy této země a přitom mě mí hostitelé se zájmem spravovali o jejich domácích rostlinách. V obývacím pokoji měli na zdi obrázek své domovské dřeviny – tzv. saskatoon, protože pocházeli z provincie Saskatchewan. Zaujalo mě to, protože to nebyl Van Gogh and Monet, ale botanická barevná perokresba a oni byli na svou úžasnou plodinu náležitě hrdí.

Saskatoon je původním kanadským druhem muchovníku, který se pěstuje zejména pro své vynikající, jedlé a zdravé plody. Jsou temně purpurově červené až modrofialové, podobné borůvkám a dozrávají od poloviny června až do konce července. Sbírají se po dokonalém vybarvení a ideální je sníst je čerstvé, ale lze je zpracovat jako kteroukoli jinou bobulovinu. Dokonce i na víno. Objevují se v menších trsech po více plodech najednou (záleží na síle rostliny a dostatečném opylení). Rodí se z velmi pěkných, čistě bílých, hvězdicovitých květů, jež se otevírají od teplých dnů dubna.

Užitečnou částí rostliny jsou i její olšové, oválné listy, jež se využívaly jako alternativa čaje. Dřevo tohoto keře je houževnaté a pružné a vyráběly se z něj šípy. Odrůda Obelisk je zahradní varianta velmi hustého růstu ve tvaru vystoupavého oválu, jež na malé ploše nabídne velké množství květů i plodů. Svůj tvar si drží přirozeně, není potřeba stříhat. Pouze pokud byste chtěli keř krátit, lze tak učinit zjara před rašením. Středně zelené listy se na podzim mění do zlatých a zářivě červených odstínů, čemuž pomůže i výrazně kyselá zem.

Muchovník potřebuje kyselou půdu bez obsahu vápence, přednost dává rovnoměrnému vlhku, ale nemůže stát ve vodě ani v bahně. Dobře roste v jílu. Ve své domovině je zvyklý na velké množství slunce, při němž nejenom dobře dozrávají plody, ale uchovává si i pěkný tvar keře. Saskatoon muchovník zvládá extrémní mráz až do -60°C a lze pěstovat i ve venkovním kontejneru.

Poslední revize 03-02-2013
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Amelanchier canadensis 'GlennForm' RAINBOW PILLAR®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.