Amelanchier alnifolia 'OBELISK'

Amelanchier alnifolia
Amelanchier alnifolia 'OBELISK'
muchovník olšolistý, Saskatoon
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ duben - duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 1   (do -46°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Ovoce
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Pamatuji svou první návštěvu Kanady, kdy jsem nasával přírodní krásy této země a přitom mě mí hostitelé se zájmem spravovali o jejich domácích rostlinách. V obývacím pokoji měli na zdi obrázek své domovské dřeviny – tzv. saskatoon, protože pocházeli z provincie Saskatchewan. Zaujalo mě to, protože to nebyl Van Gogh and Monet, ale botanická barevná perokresba a oni byli na svou úžasnou plodinu náležitě hrdí.

Saskatoon je původním kanadským druhem muchovníku, který se pěstuje zejména pro své vynikající, jedlé a zdravé plody. Jsou temně purpurově červené až modrofialové, podobné borůvkám a dozrávají od poloviny června až do konce července. Sbírají se po dokonalém vybarvení a ideální je sníst je čerstvé, ale lze je zpracovat jako kteroukoli jinou bobulovinu. Dokonce i na víno. Objevují se v menších trsech po více plodech najednou (záleží na síle rostliny a dostatečném opylení). Rodí se z velmi pěkných, čistě bílých, hvězdicovitých květů, jež se otevírají od teplých dnů dubna.

Užitečnou částí rostliny jsou i její olšové, oválné listy, jež se využívaly jako alternativa čaje. Dřevo tohoto keře je houževnaté a pružné a vyráběly se z něj šípy. Odrůda Obelisk je zahradní varianta velmi hustého růstu ve tvaru vystoupavého oválu, jež na malé ploše nabídne velké množství květů i plodů. Svůj tvar si drží přirozeně, není potřeba stříhat. Pouze pokud byste chtěli keř krátit, lze tak učinit zjara před rašením. Středně zelené listy se na podzim mění do zlatých a zářivě červených odstínů, čemuž pomůže i výrazně kyselá zem.

Muchovník potřebuje kyselou půdu bez obsahu vápence, přednost dává rovnoměrnému vlhku, ale nemůže stát ve vodě ani v bahně. Dobře roste v jílu. Ve své domovině je zvyklý na velké množství slunce, při němž nejenom dobře dozrávají plody, ale uchovává si i pěkný tvar keře. Saskatoon muchovník zvládá extrémní mráz až do -60°C a lze pěstovat i ve venkovním kontejneru.

Poslední revize 03-02-2013
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Amelanchier alnifolia výška 40-60 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Amelanchier alnifolia výška 40-60 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Amelanchier canadensis 'GlennForm' RAINBOW PILLAR®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.