Juniperus x pfitzeriana 'BLUE AND GOLD'

Juniperus x pfitzeriana
Juniperus x pfitzeriana 'BLUE AND GOLD'
jalovec Pfitzerův
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-3m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:modrozelená a žlutá
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Jalovec Pfitzerův je křížencem mezi jalovcem chvojkou a jalovcem čínským, kdy semena obou rostlin byla sebrána v severní Číně již v devatenáctém století francouzským misionářem a botanikem Davidem Armandem. Údajně se mu ztratila většina herbářů a zápisků, ale semena se po čase objevila ve Francii pod odlišným jménem, kde z nich pěstitelé začali tvořit nové rostliny. Důležitým člověkem v historii tohoto křížení byl německý botanik Wilhelm Pfitzer, který po roce 1890 přišel se samčím klonem natolik odlišným a specifickým, že jej označil za samostatný druh, což mnoho let později na základě rozboru DNA potvrdila i moderní věda. Tato první rostlina se jmenovala „Pfitzeriana“ a posloužila jako základ pro všechna následná šlechtění jalovců, jež jsou svým habitem spíše širší než vyšší.

Blue and Gold je další probarvená odrůda jalovce. Jeho mladé větve jsou poseté drobnými, šupinatými jehlicemi, takže jsou na dotek příjemné a měkké a spíše než jalovec připomínají vějíře cypřišků. Pouze starší větvičky uvnitř keře mohou být mírně pichlavé. Hlavní barva je sytě modrozelená a doplňkovou barvou je banánově žlutá, přičemž se nejedná o strakaté panašování, ale vždy probarvení celé větve. Tvoří šikmo vystoupavé větve v úhlu cca 45°, jejichž konce se lehce sklání. Roste středně rychle a hustě a rozkládá se do stran.

Výška v dospělosti (cca 20-30 let) dosahuje k 1,5m a šířka může být až dvojnásobná. Lze jakkoli stříhat, tvarovat a zakracovat, dokonce jej můžete radikálně zmladit i ze staršího dřeva. Jalovec Pfitzerův má rád slunná místa i trvalý polostín pod stromy. Není náročný na půdní typ a dobře snáší sucho i silný mráz. Mrazuvzdorný do cca -34°C a vhodný do venkovních nádob.

Poslední revize 24-01-2013
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Juniperus sabina 'VARIEGATA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.