Juniperus x pfitzeriana 'OLD GOLD'

Juniperus x pfitzeriana
Juniperus x pfitzeriana 'OLD GOLD'
jalovec Pfitzerův
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2.5m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:žlutá a světle zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Jalovec. Jméno dost známé na to, aby při jeho prvním užití dost dychtivých zahrádkářů ohrnulo nos. Jenže ne každý jalovec je to všudypřítomné, mnohdy obludně dorůstající, pichlavé, proschlé monstrum. Jsou jalovce, které přímo lákají k zakomponování do zahrady, protože mají atributy, které jinde nenajdete.

Jalovec Pfitzerův je křížencem mezi jalovcem chvojkou a jalovcem čínským, kdy semena obou rostlin byla sebrána v severní Číně již v devatenáctém století francouzským misionářem a botanikem Davidem Armandem. Údajně se mu ztratila většina herbářů a zápisků, ale semena se po čase objevila ve Francii pod odlišným jménem, kde z nich pěstitelé začali tvořit nové rostliny. Důležitým člověkem v historii tohoto křížení byl německý botanik Wilhelm Pfitzer, který po roce 1890 přišel se samčím klonem natolik odlišným a specifickým, že jej označil za samostatný druh, což mnoho let později na základě rozboru DNA potvrdila i moderní věda. Tato první rostlina se jmenovala „Pfitzeriana“ a posloužila jako základ pro všechna následná šlechtění jalovců, jež jsou svým habitem spíše širší než vyšší.

Old Gold je již klasická a populární odrůda tohoto jalovce z roku 1958. Tvoří šikmo vystoupavé větve v úhlu cca 45°, jejichž provázkové konce se malebně sklání. Barvou patří k těm nejvýraznějším mezi jalovci vůbec – nese sytě žluté, šupinaté jehlice, které i v zimě zůstávají zlatožlutě vybarvené s minimálním množstvím bronzových tónů a jsou příjemné na omak, neboť většina keře není pichlavá. Roste pomalu až středně rychle, hustě a rozkládá se do stran, což přímo vybízí ke kombinaci s vertikálními keři či stromy.

Výška v dospělosti (cca 20-30 let) většinou nepřesáhne 1m, zato do šířky se může rozrůst až na 2,5m. Lze jakkoli stříhat, tvarovat a zakracovat, dokonce jej můžete radikálně zmladit i ze staršího dřeva. Jalovec Pfitzerův má rád slunná místa i trvalý polostín pod stromy. Není náročný na půdní typ a dobře snáší sucho i silný mráz. Mrazuvzdorný do cca -34°C a vhodný do venkovních nádob.

Poslední revize 15-01-2013
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Cedrus deodara 'GOLDEN HORIZON'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.