Echinacea paradoxa var. paradoxa

Echinacea paradoxa
Echinacea paradoxa var. paradoxa
třapatka zvláštní
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.8-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ světle zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ zlatá
DOBA KVETENÍ červen - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Snad každý ví, co je paradox. A paradox v případě této třapatky je ten, že ač základní druh se jmenuje třapatka nachová, tato slečna je zlatožlutá. Totálně. Její okvětní plátky jsou stočené směrem dolů a jsou tak uzoučké, že si pokládáte otázku „a to je všechno? to je už úplně rozvitý květ?“. Ano, je. A uprostřed ukazuje svůj ohromný, netypicky čokoládově hnědý, jako staromódní klobouk vypouklý střed plný tyčinek s nektarem pro čmeláky a motýly.

Přestože svou barvou připomíná spíše rudbekii, tvarem okvětních plátků ji musíme nechat ve skupině echinacea, kde zaujímá statut vyhledávané rarity, neboť se jedná o opravdu velice výjimečnou trvalku. Při pohledu na trs květů mě napadá přirovnání k hejnu žlutých medúz s hnědými hlavičkami mířících nahoru k hladině.

Téměř bezlisté stonky jsou pevné, mají až 1m na výšku a produkují květy od půlky června do konce prázdnin, někdy ještě déle. Listy jsou rovněž velmi úzké, kopinaté, středně až světle zelené a mírně plstnaté, většina zůstává při zemi a jen málo z nich putuje podél stonků vzhůru.

Třapatka poroste téměř v jakékoli nepodmáčené zemi na plném slunci. Otrhávání odkvetlých květů prodlouží kvetení. Hodí se do skupinových trvalkových výsadeb, nebo jako vítané oživení skupinek nižších keřů, krásně vypadá i vysázená nahusto v kontejnerech, kdy plně vynikne barva květů. Mrazuvzdorná do cca -29°C.

Poslední revize 10-12-2012
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Echinacea   'SUNRISE'
Rudbeckia fulgida 'CITY GARDEN'
Echinacea 'MAC'N'CHEESE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.