Echinacea paradoxa var. paradoxa

Echinacea paradoxa
Echinacea paradoxa var. paradoxa
třapatka zvláštní
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.8-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ světle zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ zlatá
DOBA KVETENÍ červen - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Snad každý ví, co je paradox. A paradox v případě této třapatky je ten, že ač základní druh se jmenuje třapatka nachová, tato slečna je zlatožlutá. Totálně. Její okvětní plátky jsou stočené směrem dolů a jsou tak uzoučké, že si pokládáte otázku „a to je všechno? to je už úplně rozvitý květ?“. Ano, je. A uprostřed ukazuje svůj ohromný, netypicky čokoládově hnědý, jako staromódní klobouk vypouklý střed plný tyčinek s nektarem pro čmeláky a motýly.

Přestože svou barvou připomíná spíše rudbekii, tvarem okvětních plátků ji musíme nechat ve skupině echinacea, kde zaujímá statut vyhledávané rarity, neboť se jedná o opravdu velice výjimečnou trvalku. Při pohledu na trs květů mě napadá přirovnání k hejnu žlutých medúz s hnědými hlavičkami mířících nahoru k hladině.

Téměř bezlisté stonky jsou pevné, mají až 1m na výšku a produkují květy od půlky června do konce prázdnin, někdy ještě déle. Listy jsou rovněž velmi úzké, kopinaté, středně až světle zelené a mírně plstnaté, většina zůstává při zemi a jen málo z nich putuje podél stonků vzhůru.

Třapatka poroste téměř v jakékoli nepodmáčené zemi na plném slunci. Otrhávání odkvetlých květů prodlouží kvetení. Hodí se do skupinových trvalkových výsadeb, nebo jako vítané oživení skupinek nižších keřů, krásně vypadá i vysázená nahusto v kontejnerech, kdy plně vynikne barva květů. Mrazuvzdorná do cca -29°C.

Poslední revize 10-12-2012
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Echinacea paradoxa var. paradoxa
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Echinacea   'SUNRISE'
Rudbeckia fulgida 'CITY GARDEN'
Echinacea 'MAC'N'CHEESE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.