Prunus padus 'NANA'

Prunus padus
Prunus padus 'NANA'
zakrslá střemcha obecná
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Střemchy jsou opadavé stromy a keře evropského původu, které najdete volně rostoucí i v naší krajině, kde jsou v době květu významnou medonosnou dřevinou a na podzim poskytují svými drobnými černými plody obživu lesním opeřencům. Při pohledu na zjara narašené okraje lesů a vzrostlé remízky ji snadno poznáte podle hustého, úzce vejčitého habitu a mohutného kvetení, na kterém si i zdálky lze všimnout neobvyklého uspořádání květů v krátkých převislých hroznech na rozdíl od ostatních divokých třešní, jejichž květy na krátkých stopkách jsou přisedlé a roztroušené podél pevných větví. V zahradách a parcích se pěstují spíše odrůdy, kterých není mnoho a liší se vzrůstem, barvou květů a někdy i listů.

Pojmenování Nana nese mnoho dřevin a poukazuje na zakrslý růst. Stejně je tomu i u této kompaktní, kulovitě rostoucí střemchy, která se na přelomu dubna a května zdobí množstvím drobných, velmi voňavých, čistě bílých květů uspořádaných v krátkých, štíhlých hroznech. Toto květenství je velmi podobné květenstvím bobkovišní, díky čemuž se jim někdy rovněž říká střemcha vavřínolistá, což je i přesnější překlad latinského jména prunus laurocerasus. Listy jsou jasně zelené, středně velké, spíše matné, oválně elipčité, opadavé. Tato střemcha roste pomalu a vytváří malou, zakulacenou korunu, jež se svými rozměry vejde i do malé zahrádky a úzké ulice – v dospělosti má v průměru něco přes 3 metry a roste pomalu.

Střemchy snáší téměř jakoukoli půdu, snesou i nadměrně vlhká stanoviště, písčitou zem a dokážou dobře zakořenit i v jílu, pokud v prvním roce po výsadbě není kořenový bal neustále podmáčený. Naopak v příliš suché zemi jsou krátkověké a příliš neprospívají. Zvládnou plné slunce i polostín. Stromy s kmenem upevněte na 2-3 roky k pevné opoře. Stříhání je možné provádět po odkvětu. Někdy má tendenci odnožovat a není vhodná příliš blízko zpevněných ploch. Mrazuvzdorná do min. -40 °C.

Poslední revize 26-11-2012; 20-02-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Prunus padus 'TIEFURT'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.