Elaeagnus pungens 'HOSUBA FUKURIN'

Elaeagnus pungens
Elaeagnus pungens 'HOSUBA FUKURIN'
hlošina pichlavá
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-2.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ +kombinovaná:zelená a krémová
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ září - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Hlošina pichlavá je japonský taxon a stálezelený druh hlošiny. Vyznačuje se velkými a většinou nápadně vybarvenými listy a 2-3 cm dlouhými trny posetými podél větviček, čehož ve své domovině využívali zejména v živých plotech jako přirozenou bariéru proti zvěři. Existuje několik málo odrůd, které se liší vybarvením listů a v zahradách do zóny 6 se více než pro tento užitek pěstují pro svou okrasnou hodnotu. Roste rychle a je snadno tvarovatelná.

Hosuba Fukurin je novější odrůda hlošiny pichlavé. Jedná se o stálezelený, velmi odolný a dobře rostoucí keř s podlouhle oválnými, užšími, lesklými, kožovitými listy sytě zelené barvy s béžovým lemováním. Po celé ploše listu jsou posety stříbřitými tečkami a zespodu jsou světle šedé celé. Na podzim v paždí listů vykvétají málo nápadné, zato velmi výrazně, po karafiátech voňavé květy, ale plody se většinou netvoří. Větvičky jsou oranžově hnědé a nesou krátké trny.

Hlošina pichlavá roste rychle, přičemž odrůda Hosuba Fukurin není tak šílená ohledně ročních přírůstků. Má výhodu rovnoměrnějšího přirůstání a bohatého větvení. Rozkládá se spíše do šířky a ve věku 10 let může mít kolem 1 metru do výšky a o polovinu více do šířky. Jarním střihem si můžete vymodelovat pěkně tvarovaný keř. U barevných hlošin často dochází k tzv. reverzi = návratu k původnímu genotypu, kdy začnou růst větve s pouze zelenými listy. Takové je potřeba co nejdříve odstranit, protože bývají bujnější než ty barevné a mohou za čas nekontrolovaně ovadnout celý keř.


Hlošiny lze od jara do podzimu kdykoli a kdekoli stříhat. Co se týče půdy, nejsou vůbec náročné na její kvalitu, neboť dokáže absorbovat dusík z atmosféry a převádět jej do kořenového systému, což je živí. Každopádně zem nesmí být podmáčená nebo nepropustná a na zimu doporučujeme zamulčovat jako ochranu proti teplotním výkyvům a vyschnutí. Tato hlošina patří k těm odolnějším na mráz a pěstuje se i v teplejších oblastech Sibiře, protože i po silných zimách výborně a silně obráží z nepoškozeného dřeva. Výborně prospívá v otevřených lokalitách a nevadí jí větrná stanoviště, zasolení, horko a jakmile zakoření, je výborně odolná dlouho trvajícímu suchu. Mrazuvzdorná do min. -23 °C.

Poslední revize 02-11-2012; 20-08-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Elaeagnus x ebbingei  'GILT EDGE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.