Cedrus deodara 'BLUE TRIUMPH'

Cedrus deodara
Cedrus deodara 'BLUE TRIUMPH'
cedr himálajský
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 13-15m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 5-7m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:modrostříbrná a modrozelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Himálajský cedr je zřejmě nejpůvabnějším druhem cedru. Původní druh je sytě až světle zelený, ale šlechtí se odrůdy, jež nabízí odlišné zabarvení jehlic i velikost stromu. Blue Triumph (Trionfo Azzurro) je jedna z těch úspěšných selekcí, která nese výrazně modrostříbrné jehličí. Jehlice jsou neopadavé, poměrně dlouhé a hustě pokrývají větvičky ve svazcích po přibližně 20-25. Růst je typicky kuželovitý s převislými konci větví, čímž strom nabírá lehký, uvolněný dojem. Větve vyrůstají od kmene v úhlu cca 50-70° (ve tvaru širokého V).

Himálajské cedry rostou poměrně rychle a jako většina cedrů i tento přirůstá dvakrát během vegetační sezóny. Pro nejsytější vybarvení jehlic a hustotu stromu doporučujeme umístit jej na maximálně osluněné místo, kde poroste pravidelně a nebude zbytečně vytahovat centrální kmen za sluncem. Takto umístěn si dá záležet na pěkném, plném habitu, na nějž se budete s potěšením dívat i dlouhé minuty.

Odhadovaná výška ve středoevropských podmínkách se pohybuje kolem 13-15m výšky při třetinové až poloviční šířce. Na jaře před rašením je možné je vytvarovat řezem, ale není to nutné. Není náročný na půdní typ, pokud je zem rozumně propustná. V mládí bude vděčný za rovnoměrné vlhko a pomalu rozpustné hnojivo, aby dobře prokořenil a zesílil. Modré varianty himálajských cedrů se považují za odolnější na mráz v porovnání se zelenými či zlatými; tento dobře zvládá teploty kolem -24°C a pokud by po holomrazech na konci zimy některé jehličky opadaly, zjara se rychle vytvoří nové a strom se navrátí do své původní krásy.

Poslední revize 02-10-2012.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Cedrus deodara 'KARL FUCHS'
Cedrus deodara 'BUSHES ELECTRA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.