Magnolia 'BUTTERFLIES'

Magnolia
Magnolia 'BUTTERFLIES'
šácholan Butterflies
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Magnólie
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Další ojedinělou magnólii se žlutými květy se podařilo vypěstovat v roce 1988 v Michiganu v USA šlechtiteli jménem Phil Savage, patentována byla o 3 roky později. Jedná se o křížence mezi m.denudata a m.acuminata, které se anglicky říká „okurková“ magnólie. To proto, že po odkvětu vytvoří malý nazelenalý plod, jež má opravdu tvar okurky, ale tento hybrid plodí zřídkakdy.

Hlavní atrakcí jsou přirozeně květy. Tvar i barva jsou výjimečné. Barva se podle stanoviště a jarní teploty může mírně různit, ale v zásadě je květ sytě žlutý. Zatím se nám nestalo, že by květ během horkých jarních dnů nápadně vybledl, jak si stěžují Angličané. Je to velmi příjemná žlutá, někdy s lehoučce nazelenalým nádechem při spodku vnějšího kalichu. Květ není velký a jeho tvar je něco mezi tulipánem a hvězdokvětou magnólií. Nejlépe jej charakterizuje určitě vlastní anglický název Butterflies = motýlci, protože když keř rozkvete, poloplné květy o cca 9-12 plátcích se nerozevřou úplně, ale keř budí dojem, že se na něm usadilo hejno žluťásků a hoví si na holých větvích v jarním slunci. Střed květu je zdoben nápadně červenými tyčinkami.

Tato magnólie kvete již ve velmi ranném věku, někdy už první rok po roubování. A termín kvetení je rovněž chytrý, jelikož je středně pozdní, takže se úspěšně vyhne pozdním jarním mrazíkům. Kvete ještě před olistěním, spolehlivě každý rok a rok od roku bohatěji.

Listy jsou poměrně velké, sametově matné, čerstvě zelené od jara až do podzimu a jejich množství umožňuje keři působit velmi hustě. Vytváří středně široký keř o šířce 2-3m s konečnou výškou mezi 3 a 4m. V teplejších zemích dělá větší přírůstky a výška v dospělosti se uvádí až o 2m více. U nás je žádoucí, aby rostla ve svém přirozeném tempu, protože tehdy dokáže na konci každé nové osluněné větvičky vyzrát v květové poupě.

Magnólie se nestříhají. Pouze pokud potřebujete vytvarovat keř, omezit vzrůst nebo udělat výchovný řez mladé rostlině rychle napěstované do nevzhledného tvaru, učiňte tak co nejdříve po dokvětu, aby stihla nasadit poupata na příští rok. Mějte na paměti, že každá magnólie může na řez reagovat rozdílně.

Opadavé magnólie potřebují vlhkou, mírně až velmi kyselou zem a umístění na plném slunci nebo v lehkém polostínu. Mají mělké kořeny, které sbírají živiny hlavně při horní vrstvě země, proto je důležité při výsadbě věnovat největší pozornost přisypání kvalitní rašeliny, eventuálně s příměsí dlouhodobě rozpustného hnojiva, nad kořeny seshora. Ale pozor na zasazení příliš hluboko, s největší pravděpodobností jí tak vykopete hrobeček. Zasaďte ji tam, kde v okolí cca 2m od středu keře nebudete nic kopat ani rýt – tato kráska není zrovna družná a je chamtivá - nemá ráda, když ji otravujete u kořenů, kterými se rozroste doširoka kolem sebe. Je velice mrazuvzdorná, snáší teploty až -30°C, někdy i méně. Kvalitní zimní spánek jí dělá velmi dobře. Ocení stanoviště chráněné před ostrým větrem a zamulčování kořenů.

Poslední revize 15-12-2007.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Magnolia výška 80-100 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Magnolia výška 80-100 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Magnolia 'DAPHNE'
Magnolia x brooklynensis 'YELLOW BIRD'
Magnolia 'GOLDEN SUN'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.