Ilex x meserveae 'Mondo' LITTLE RASCAL®

Ilex x meserveae 'Mondo'
Ilex x meserveae 'Mondo' LITTLE RASCAL®
modrá cesmína - samčí
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ +kombinovaná:zelená a vínová
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled foto

V roce 1996 byla v americké školce Monrovia nalezena náhodná mutace modré cesmíny Blue Boy, jejíž vlastnosti byly natolik odlišné, že stálo za to rostlinu namnožit a sledovat. Dobře udělali, neboť díky nim spatřila světlo světa nesmírně okouzlující nová odrůda nazvaná Mondo a prodávaná pod obchodním názvem Little Rascal® (malý darebák), tedy jméno stejně rozverné jako rostlina sama.

Little Rascal® je zakrslá, kompaktní modrá cesmína s velice lesklými neopadavými listy, jež jsou cca 3cm dlouhé, hustě poseté podél větviček, středně zelené uvnitř keře a s vínově bronzovým přelivem na osluněných partiích. Jsou nápadně zvlněné, čímž keř nabývá na objemu a plasticitě, jejich kraje jsou zoubkaté, ale nejsou ostré (nejsou ostnité). Větvičky jsou pevné, silné, sytě vínové až červenohnědé. Jedná se o samčí odrůdu, která pomůže opylovat všechny modré cesmíny i mnoho ostatních samičích cesmín, které potřebují samčí pyl pro tvorbu plodů. Roste pomalu a hustě, není potřeba stříhat. Přesto ji můžete jakkoli tvarovat od jara do poloviny léta, pouze nedoporučujeme řezat do staršího dřeva.

Tyto cesmíny získaly svůj přívlastek „modré“ díky barvě olistění základního druhu, který je tmavě zelený s nádechem do modra. Druhové jméno meserveae dostaly podle jména jejich šlechtitelky Kathleen Meserve z Long Islandu v New Yorku, která v padesátých letech minulého století, doslova na okenním parapetu její kuchyně, zkřížila ilex rugosa a ilex aquifolium, aby získala rostlinu nejenom krásnou, ale také velmi mrazu-odolnou. Tato úžasná žena sice zemřela v roce 1991 ve věku požehnaných 93 let, ale zanechala nám širokou paletu velmi odolných a krásných odrůd.

Little Rascal® je naprosto nenáročný na péči, pokud mu zajistíte mírně kyselou půdu, kterou v prvních letech nenecháte vyschnout, aby rostlina mohla dobře zakořenit. Další výhodou tohoto stálezeleného keře je, že mu nevadí ani opravdu silný mráz a i v zimě zůstává nápadně vybarvený. U této odrůdy zatím nebyla otestována hraniční mrazuvzdornost, ale šlechtitel udává stejnou jako u jeho předchůdce, tedy -34°C. Rostlinu můžete pěstovat i ve větším venkovním kontejneru.

Poslední revize 08-03-2012
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Ilex x meserveae 'Mondo' LITTLE RASCAL®
HOBBY
CHLUMEC POŠTOU


Podobné rostliny
Ilex x meserveae 'LITTLE GLOSS'
Ilex x meserveae 'Annys Dwarf' GENTLE
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.