Pieris japonica 'TEMPLE BELLS'

Pieris japonica
Pieris japonica 'TEMPLE BELLS'
pieris japonský
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-1m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ březen - duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Konvalinkově kvetoucí pierisy patří v oblíbenosti na horní příčky mezi vřesovištními rostlinami. Mají velice dekorativní, neopadavé listy a většina druhů brzy zjara kvete. Odrůd je mnoho, až si člověk říká, že už přeci není nic, s čím by mohli šlechtitelé přijít. A přeci – tento kousek je o dost odlišný od všech doposud představených odrůd.

Přestože pieris Temple Bells patří mezi kvetoucí, stálezelené rostliny, právě u této odrůdy bych důraz přesunul spíše na jeho olistění a tvar keře, kterými dokáže nabídnout něco jiného než ostatní pierisy. Temple Bells totiž nabízí kratší, o něco širší a u špičky více zakulacené, neopadavé listy, které jsou nápadně podobné zakrslému pittosporu tobira. To je moc pěkný japonský keřík hojně využívaný ve Středozemí, který v našich mrazech nemá šanci na přezimování venku, ale tento pieris jeho funkci plně nahradí. Stejně jako pittosporum i Temple Bells je pomalu rostoucí, tvoří úhledný polštář a s věkem se vykreslí patrovitá struktura větví, tolik ceněná například v japonských zahradách. Navíc nabídne různě bohaté kvetení spíše kratších, buclatých hroznů čistě bílých, konvalinkových květů. Odkvetlé hrozny odstraňujte – rostlinu vysiluje tvorba semen.

Nové listy se tvoří nejprve po odkvětu na jaře a podruhé v polovině léta, výjimečně ještě jednou na začátku podzimu. Čerstvé rašení je nápadně červené po dobu 2-3 týdnů, mění se na bronzové a zraje do sytě zelené. Temple Bells roste pomalu a kompaktně, řez není nutný. Přesto jej můžete tvarovat, nejlépe zjara okamžitě po odkvětu, tj. přibližně v dubnu.

Pierisy jsou vřesovištní rostliny a tak se s nimi musí při výsadbě zacházet. Zem musí být velmi dobře připravená, propustná a lehká, doporučujeme smíchat rašelinu se zetlelým listím nebo hrabankou, popř. jemnou kůrovou drtí a pilinami. V těžké zemi se mu dařit nebude, listy budou žloutnout a opadávat a bude trpět na škůdce. Doporučujeme každým rokem pohnojit vyváženým, pomalu rozpustným hnojivem pro kyselomilné rostliny, nebo zjara několikrát zalít okamžitě působícími hnojivy. Výsadbovou jámu nedělejte hlubokou ale širokou. Mrazuvzdorný do cca -27°C.

Poslední revize 11-02-2012
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Pieris japonica  'MINOR'
Pieris japonica ssp. yakushimanum 'NANUM'
Pieris japonica ssp. yakushimanum 'RONDO'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.