Robinia hispida 'MACROPHYLLA'

Robinia hispida
Robinia hispida 'MACROPHYLLA'
akát chloupkatý
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ světle zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ květen - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Květy akátu patří k nápadným ozdobám českých a slovenských stromořadí začátku léta. V zahradách se uplatní jeho odrůdy, které bývají o mnoho menší než původní druh a nejsou plevelné.

Macrophylla je velkolistá, bujně rostoucí odrůda chloupkatého akátu a nabízí lysejší větvičky bez trnů a okázalé květenství. Jeho motýlovité květy mají typicky starorůžovou barvu a jsou uspořádány v hroznech, které jsou oproti běžnému akátu kratší a je jich více. První kvetení přichází na přelomu května a června, kdy celá rostlina teprve raší, takže listů je vidět méně než květů. Listy to ale brzy doženou a do týdne je celá rostlina huňatá jak šťavnatě zeleným olistěním, tak množstvím hroznovitých květenství. Druhé kvetení je běžné v polovině prázdnin. Někdy může rostlina samovolně drobně kvést po celé léto.

Listy jsou lichozpeřené, trávově zelené, složené z téměř kulatých lístků, větších než u běžného akátu. Keř je vždy hojně olistěn a nové listy přirůstají celou sezónu, takže rostlina má neustále čerstvě zelenou image. Pokud byste chtěli uspíšit druhou vlnu kvetení, po skončení první vlny rostlinu krátce zastřihněte. Klasický jarní řez je možné provádět na konci zimy.

Ve většině případů je tato odrůda roubovaná buď těsně nad zemí jako rozložitý keř, nebo na polokmínek. Zasaďte jej do méně úrodné půdy a nehnojte! Nové přírůstky jsou křehké a pokud jsou příliš dlouhé, nevyzrají a ve větru se snadno lámou. Potřebuje slunné místo a stanoviště chráněné před větrem. Zem musí být výborně odvodněná. Nesnáší mokro. Plně mrazuvzdorný do cca -29°C.

Poslední revize 08-02-2012
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Robinia hispida var. rosea (Robinia elliottii)
Robinia x margaretta (syn. 'Pink Cascade') 'CASQUE ROUGE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.