Malus domestica 'PRŮSVITNÉ LETNÍ'

Malus domestica
Malus domestica 'PRŮSVITNÉ LETNÍ'
letní jabloň
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce
náhled foto

Toto velmi ranné letní jablko pocházející z Ruska kolem roku 1800 má mnoho jmen, v každé zemi zřejmě své vlastní. U nás mu říkáme Průsvitné letní, v Německu Weisser Klarapfel, v Anglii White Transparent, v Polsku Papiroska atd. Ve všech případech se jedná zřejmě o nejrannější jabloň našeho klimatu, která produkuje množství žlutozelených, křehkých, šťavnatých, středně velkých až velkých plodů s velmi výraznou a pro někoho možná příliš ostrou chutí, která i přes svou ostrost je tím, na co hlavně děti čekají v polovině prázdnin = utrhnout si první letošní jablko.

Pamatuji si, když jsem byl malý kluk, měli jsme na chalupě 2 stromy tohoto „letňáku“. Moc jsme je neudržovali a tak rostly do nebe. Ten větší strom byl vysazen hned u zdi jižní části domu, kde bylo pouze jedno okno a to na půdě, kde jsem trávil skoro celé prázdniny. Jistě si dokážete představit, co to bylo za blaho otevřít okno a utrhnout si čerstvé jablko.

Průsvitné letní je bujně rostoucí strom, který má tu výhodu, že květy jsou částečně samosprašné, takže pokud nepotřebujete vysokou úrodu, s opylovačem si starosti dělat nemusíte. Pro vysoký výnos ale doporučujeme z těch známějších například Idared, Opal nebo Polka. Toto jablko se konzumuje co nejdříve po utržení ze stromu, nelze skladovat a jakmile se barva slupky mění na žlutou, rychle moučnatí. Je dobře odolné chorobám a pro dlouhodobý užitek je dobré jej na konci zimy stříhat jako všechny jabloně (krátit dlouhé vlky) a ke konci jara protrhávat plody, aby zbyly jenom pěkné a rovnoměrně rozložené podél větví. U nás plně mrazuvzdorné do min. -30°C.

Poslední revize 31-01-2012
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.