Leucothoe fontanesiana 'Howw' WHITEWATER®

Leucothoe fontanesiana 'Howw'
Leucothoe fontanesiana 'Howw' WHITEWATER®
leukotoe
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-1m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ +kombinovaná:zelená a krémová
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Velmi zajímavý a okrasný druh leucothoe patří do vřesovištní rodiny, kam náleží např. rododendrony či azalky a kalmie. Jedná se u nás o relativně novou rostlinu, která si svými nádherně vybarvenými listy a hlavně dobrou odolností vůči mrazům získává čím dál více příznivců. Novinkovou odrůdu Whitewater vyšlechtil v Jižní Karolíně v USA již v roce 1989 Bob H.Head, ale teprve v roce 2009 ji spolu s patentem nabídl na trh. V USA je chráněna patentem č. PP18,396 a v Evropě pod PBR EU20091532. Její množení podléhá licenci.

Leucothoe Whitewater® je stálezelený, vcelku bujně rostoucí nižší keřík s atraktivně zbarvenými listy. Ty jsou podlouhle elipčité, krémově bíle panašované při okrajích, zjara raší růžové, bronzové a zelené a v létě dozrávají na tmavě zelenou s krémovým lemem. S příchodem chladnějšího počasí na podzim a v zimě nabírá růžové a purpurové odstíny v rozličném množství – na vrchních listech po celé ploše a na spodních pouze při okrajích. Tato odrůda spolehlivě a bohatě kvete bílými, konvalinkovými květy podobnými pierisům ve svěšených hroznech. Květy rostlinu vysilují a po odkvětu doporučujeme odkvetlé větvičky radikálně zakrátit. Keřík může vytvářet dlouhé výhony, které lze kdykoli od jara do konce léta zastříhnout pro kompaktní tvar.

Whitewater slaví úspěch zejména v zemích, kde jiné odrůdy této skupiny trpí na houbová onemocnění, protože Whitewater je vůči nim velice odolné. U nás se tento keřík díky svému nízkému růstu a bohatému větvení a olistění používá hojně jako půdopokryvná dřevina pod vyšší keře či stromy, nebo do společenství vřesovištních rostlin, protože vyžaduje stejný typ půdy: lehkou, kyselou, rovnoměrně vlhkou ale nepodmáčenou, a dostatečně živnou. Není vhodný na celodenní slunce, dobře mu dělá rozptýlené světlo či polostín a stín. Můžete jej pěstovat i ve větším venkovním květináči. Mrazuvzdorné do cca -27°C.

Poslední revize 15-12-2011
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Leucothoe fontanesiana  'RAINBOW'
Leucothoe fontanesiana 'MAKIJAZ'<sup>PBR</sup>
Photinia davidiana 'PALETTE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.