Oxydendrum arboreum

Oxydendrum arboreum
Oxydendrum arboreum
kysloun stromový
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 5-8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červenec - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Kysloun je vzácná dřevina ze severovýchodní Ameriky. Už na první pohled vypadá jako kouzelný strom z pohádky nebo nějaké animované fantasy. Jeho stavba v kombinaci s květy a kladem listů totiž nejsou podobné ničemu, co u nás pěstujeme, nebo běžně vídáme v arboretech. Jedná se o pomalu rostoucí nižší strom nebo větší keř, mírně pyramidálního, v mládí užšího tvaru. S věkem mu sílí kmen a větve se rozrůstají do stran, ale to se týká rostlin starších přibližně 40-50 let.

Jeho opadavé listy jsou lesklé, podlouhle kopinaté, prohnuté jako luk, lehce přivřené, středně až sytě zelené. Kvetení přichází v létě a jsou jím až 25 cm dlouhé laty podobné svitelu, nesoucí konvalinkové, bílé a velice voňavé květy, na kterých si pochutnávají hlavně čmeláci. Avšak jsou dostatečně otevřené, aby nabídly nektar i včelám, které z něj vyrobí speciální med, jež se v severní Americe prodává jako lahůdka.

Jestliže máte rádi rarity a neobvyklé dřeviny, udělejte si v zahradě místo pro tohoto fešáka. Jeho velikost v zahradách se pohybuje mezi 5 a 8 metry na výšku a přibližně polovinu nabídne do šířky, přestože v přírodě za ideálních podmínek dorůstá o dost více. K jeho hlavním přednostem patří kromě letního kvetení, jež trvá až měsíc, i fantastická barva listí na podzim. Ty se mění do zářivě červené až temně vínové se zlatooranžovými přechody. Nejlepšího vybarvení dosáhnete pěstováním na plném slunci a ve velmi kyselé půdě. Jarním řezem po mrazech jej snadno udržíte menší a v kompaktním tvaru.

Kysloun se ve volné přírodě nachází ve vřesovištních půdách s vysokým obsahem rašeliny, tedy v kyselém prostředí. Dopřejte mu podobné podmínky i u vás. Nemá rád přesazování, najděte mu proto dobré místo, kde bude navždy a teprve pak jej vysaďte. Pozor na podmáčení a těžkou, nepropustnou půdu. Má rád vlhko, ale v mokru může snadno shnít od kořenů. Vyhněte se exponovaným, návětrným plochám. Hnojit jej můžete stejnými přípravky jako vřesovištní rostliny (rododendrony, azalky apod.). Mrazuvzdorný do cca -29°C.

Poslední revize 29-11-2011.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
Chcete využít slevy pro objednávky listopad 2023 / únor 2024 ? Více informací zde.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Oxydendrum arboreum výška 60-80 cm
STANDARD
JARO 2024
-


Podobné rostliny
Heptacodium miconioides
Azalea x 'RLH1-14P14' REPETITA® VIOLET
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.