Oxydendrum arboreum

Oxydendrum arboreum
Oxydendrum arboreum
kysloun stromový
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 5-8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červenec - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Kysloun je vzácná dřevina ze severovýchodní Ameriky. Už na první pohled vypadá jako kouzelný strom z pohádky nebo nějaké animované fantasy. Jeho stavba v kombinaci s květy a kladem listů totiž nejsou podobné ničemu, co u nás pěstujeme, nebo běžně vídáme v arboretech. Jedná se o pomalu rostoucí nižší strom nebo větší keř, mírně pyramidálního, v mládí užšího tvaru. S věkem mu sílí kmen a větve se rozrůstají do stran, ale to se týká rostlin starších přibližně 40-50 let.

Jeho opadavé listy jsou lesklé, podlouhle kopinaté, prohnuté jako luk, lehce přivřené, středně až sytě zelené. Kvetení přichází v létě a jsou jím až 25 cm dlouhé laty podobné svitelu, nesoucí konvalinkové, bílé a velice voňavé květy, na kterých si pochutnávají hlavně čmeláci. Avšak jsou dostatečně otevřené, aby nabídly nektar i včelám, které z něj vyrobí speciální med, jež se v severní Americe prodává jako lahůdka.

Jestliže máte rádi rarity a neobvyklé dřeviny, udělejte si v zahradě místo pro tohoto fešáka. Jeho velikost v zahradách se pohybuje mezi 5 a 8 metry na výšku a přibližně polovinu nabídne do šířky, přestože v přírodě za ideálních podmínek dorůstá o dost více. K jeho hlavním přednostem patří kromě letního kvetení, jež trvá až měsíc, i fantastická barva listí na podzim. Ty se mění do zářivě červené až temně vínové se zlatooranžovými přechody. Nejlepšího vybarvení dosáhnete pěstováním na plném slunci a ve velmi kyselé půdě. Jarním řezem po mrazech jej snadno udržíte menší a v kompaktním tvaru.

Kysloun se ve volné přírodě nachází ve vřesovištních půdách s vysokým obsahem rašeliny, tedy v kyselém prostředí. Dopřejte mu podobné podmínky i u vás. Nemá rád přesazování, najděte mu proto dobré místo, kde bude navždy a teprve pak jej vysaďte. Pozor na podmáčení a těžkou, nepropustnou půdu. Má rád vlhko, ale v mokru může snadno shnít od kořenů. Vyhněte se exponovaným, návětrným plochám. Hnojit jej můžete stejnými přípravky jako vřesovištní rostliny (rododendrony, azalky apod.). Mrazuvzdorný do cca -29°C.

Poslední revize 29-11-2011.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Heptacodium miconioides
Azalea x 'RLH1-14P14' REPETITA® VIOLET
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.