Photinia villosa

Photinia villosa
Photinia villosa
blýskalka chlupatá, blýskavka
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Blýskavka nebo také blýskalka chlupatá je velmi vzácný, opadavý keř, který i přes jeho kladné vlastnosti a snadnost množení je stále spíše raritou v nabídce evropských zahradnictví. Je pravda, že o mnoho známější jsou její okázalejší, stálezelené sestry, ale v tomto případě vám chceme představit tento druh, ze kterého se těší již mnoho sběratelů i v České republice a na Slovensku. Jeho původ sahá do Korey, Číny a Japonska.

Blýskalka chlupatá nese široce oválné, poměrně tuhé, lehce plstnaté listy sytě zelené barvy. Jejich množství na keři z něj činí téměř neprůhlednou clonu, přičemž si stále zachovává viditelnou stavbu větví. Na konci jara vykvétá hustými trsy drobných, čistě bílých květů, po nichž následují plody zbarvující se do sytě červených bobulí na podzim. Nejsou jedlé ani jedovaté. Největší show nabídne keř v říjnu, kdy jeho listy začnou nabírat zářivé odstíny medově zlaté, žluté, červené a purpurové barvy. Já jej vysadil do japonské kompozice před vysokou jedli a mezi rododendrony a azalky, kde skvěle vyniká jeho stavba tolik odlišná od všech ostatních přítomných rostlin a jakmile listy na podzim změní barvu, stane se žádaným artiklem a nejvíce fotografovanou rostlinu, neboť se nachází podél cesty vedoucí ke vchodu do našeho zahradnictví.

Roste spíše pomalu do keře nebo nízkého stromku o přibližně stejné výšce i šířce kolem 3m. I bez stříhání se velice pěkně větví, přesto pokud chcete, můžete jej zjara před rašením jakkoli tvarovat řezem. Má ráda vlhká, nikoli zamokřená stanoviště a přednostně kyselou zem, díky které nabídne zářivější barvy na podzim. Je velice otužilá a odolná nepřízni počasí. Mrazuvzdorná do cca -34°C.

Poslední revize 07-10-2011
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Photinia villosa var. maximowicziana
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.