Picea glauca 'ECHINIFORMIS'

Picea glauca
Picea glauca 'ECHINIFORMIS'
zakrslý smrk bílý
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.8-1.3m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ modrozelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled foto
Smrk sivý (bílý) je severoamerický druh, kterému se díky jeho původu rovněž přezdívá smrk kanadský. Ve své domovině se jedná zřejmě o nejmrazuvzdornější smrk, jehož rozšíření sahá až k Severnímu ledovému oceánu. Botanický druh je velmi vysoký strom dosahující 30 metrů do výšky, výjimečně i více, ale v Evropě bývá menší a pěstuje se zřídka. Dříve patřil k atraktivním vánočním stromkům, ale Evropa má svých druhů smrku dostatek, navíc se v novém miléniu na Vánoce dává přednost jedlím s neplichlavým a lesklým jehličím. Avšak k jeho atraktivním formám patří zakrslé verze, zejména varieta albertiana, která byla nalezena na přelomu 19. a 20. století v kanadské Albertě jako vrcholový čarověník a roku 1903 představena jako odrůda Conica. Od té doby vzniklo několik desítek odrůd různé barvy a habitu, většinou nízkého vzrůstu.

Echiniformis je pomalu a polštářovitě rostoucí odrůda zakrslého bílého smrku. Jeho jehličky jsou velmi krátké, pouze cca 7 mm dlouhé, mají sivě modrozelenou barvu, která výborně vynikne proti tmavšímu pozadí a tmavé kůře. Díky kompaktnímu růstu se hodí i do těch nejmenších zahrad. Ve věku 25 let bývá kolem půl metru vysoká a dvakrát tak široká. Není potřeba stříhat, ale tvarovat si jej můžete libovolně na začátku jara. Často se sestříhává na 20-30 cm, aby tvořila spíše půdní pokryv.

Smrk bílý není náročný na půdní typ, ale nemá rád extrémy tedy ani příliš mokré podloží, ani moc suchá zem. Pouze se vyhněte půdě, která bude příliš vápenitá (zásaditá). Je to krásná rostlina do nádob, která je dostatečně otužilá, aby mohla stát venku na terase nebo na balkóně po celý rok. Nejraději má slunce a polostín. Mrazuvzdorný do cca -40°C.

Poslední revize 19-02-2011
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Picea pungens 'GLAUCA GLOBOSA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.