Pinus nigra 'SPIELBERG'

Pinus nigra
Pinus nigra 'SPIELBERG'
zakrslá borovice černá
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1.3m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled foto
Borovice jsou nádherné stromy, které najdete v širokém pásmu klimatu - od chladných severských zemí, až po rozpálené přímořské pláně. Bylo vyšlechtěno mnoho odrůd, přesto nejkrásnější jsou divoce rostoucí borové hvozdy, kterým nikdo neurčoval místo ani velikost.

Rozličné odrůdy a formy zakrslých borovic a horských klečí jsou v našich zahradách zastoupeny již dlouhou dobu. Spielberg byla získána nikoli z horské kleče ale jako čarověník borovice černé. Díky tomu se pyšní velmi dlouhými, jasně zelenými jehlicemi. Pro extra efekt na zimní měsíce se doporučuje ji ve druhé polovině léta mírně zakrátit nové výhony, čímž by si měla vytvořit mladé jehlice. Tyto ale nestihnou před zimou dorůst konečné délky a zůstanou tak přes zimu na keři jako střapaté, krátké kštice na koncích větví, krásně kontrastující s dlouhými jehlicemi vespod, aniž by jakkoli narušovaly habitus keře.

Tato borovice roste pomalu a bez stříhání tvoří hustý, široce pyramidální tvar se zaoblenou špičkou. Uvádí se, že by mohla umět dorůst až 3m, ale zatím jsem na takový exemplář nenarazil. Běžná výška v zahradách se pohybuje v rozmezí 50-100 cm v různých tvarech – podle řezu, dokonce na minikmínku. Stříhat lze buď výše uvedeným způsobem v létě, nebo v polovině jara, kdy se zkracují nebo úplně vylamují nové výhony.

Svým nevšedním vzhledem lze použít jako menší solitéru do malé trávníkové plochy stejně jako do japonské zahrady. Je ideální do větších skalek, do kontejnerů, výborně se vyjímá v kompozicích s vysypanými oblázky, kamínky nebo pískem. Potřebuje plné slunce a dobře odvodněnou zem. Na pH půdy příliš nezáleží, jen by neměla být přespříliš vápenatá. Po zakořenění snáší sucho. Hnojení není nutné. Plně mrazuvzdorná do cca -34°C.

Poslední revize 13-01-2011
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Pinus sylvestris 'GLOBOSA VIRIDIS'
Pinus mugo  'HESSE'
Pinus 'BREPO'®, 'PIERRICK BREGEON'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.