Quercus pontica

Quercus pontica
Quercus pontica
dub černomořský
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Duby neodmyslitelně patří do naší krajiny, ať už pocházejí z Ameriky, Asie nebo jižní Evropy. Lemují naše rybniční hráze, zdobí smíšené lesy a zvláštní druhy a kultivary se těší oblibě ve velkých parcích a botanických zahradách.

Černomořský dub je velice krásný keř či malý strom, jehož původ sahá od Kavkazu až k severovýchodnímu Turecku. Patří k mým nejoblíbenějším, protože vytváří velmi nápadné, velké listy a svým celkovým habitem připomíná přímořskou flóru. Opadavé listy jsou až 25 cm dlouhé, široce vejčité, sytě zelené, v mládí nápadně chloupkaté a po plném rozvinutí dokonale hladké a velice pevné, při okrajích silně zoubkaté. Na podzim nabírají zářivě zlatožlutou barvu na lícní straně a jantarovou na rubu. V květnu a červnu se objevují květy ve formě olivově zelených až nazlátlých jehněd o délce 10-15 cm, které následují tmavé žaludy. Přirozený tvar keř je oválný až kulovitý.

Černomořský dub patří k pomalu rostoucím druhům, proto lze bez obav vysadit i do malé zahrady a přibližně za 10 let, kdy začne nabírat na objemu, jej můžete udržovat řezem. Stříhání by mělo probíhat zjara před rašením. Díky svým velkým, atraktivním listům bude skvěle vypadat v jižansky laděné kompozici, nebo mezi většími kameny a ve společenství borovic pro navození horské atmosféry, nebo naopak v husté výsadbě různě tvarovaných listů větších velikostí v bujné zahradě typu džungle, což mají rády především děti. Není jedovatý a netvoří žádné plody, které by jim mohly uškodit.

Tento dub má rád dobře odvodněnou zem a co nejvíce slunce, aby rostl souměrně. Místo může být i sušší – první rok jej pravidelně zalévejte a jakmile dobře zakoření, nevyžaduje zálivku ani v horkém létě. Plně mrazuvzdorný do cca -28°C.

Poslední revize 08-01-2011
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Quercus pontica výška 40-50 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Quercus pontica výška 50-60 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.