Catalpa fargesii f. DUCLUXII

Catalpa fargesii
Catalpa fargesii f. DUCLUXII
katalpa Fargesova
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
Rarity
náhled fotonáhled foto

Katalpy jsou poměrně známé a oblíbené stromy či větší keře i v českých zahradách. Nyní ale přinášíme téměř neznámou lahůdku jménem katalpa Fargesova. Tento raritní kousek pochází z Číny, kde byl objeven evropskými botaniky teprve začátkem 20.století.

Varieta ducluxii je naprosto unikátní formou Fargesovy katalpy, neboť nabízí nádherné květy v barvě, kterou zatím žádná katalpa neuměla. Tyto květy jsou široce trubkovité, lila až růžové barvy s nápadným zlatožlutým a červenohnědým tečkováním směrem od hrdla ven. Objevují se v první polovině léta v okoličnatých hroznech. Nakvetlý strom přitahuje pozornost kolemjdoucích stejně jako čmeláků a některých motýlů. Opadavé listy jsou středně zelené, úzce srdčité s výraznou špičkou.

Roste středně rychle. Keřové formy mají již od země tvar širokého, rozevřeného deštníku. Stromy s korunou dorůstají také do tohoto tvaru a s věkem vytvářejí patra. Výška volně rostoucího stromu se může vyšplhat k cca 8m, ale běžně se loňské výhony v polovině jara zakracují, aby vytvořila hustší korunu a udržela se v nižší velikosti. Spolehlivě obráží i při pozdním stříhání (až do začátku července), ale kvete až v dalším roce. Jedná se o výbornou rostlinu do kompozice letní zahrady, kde stojíte o to, abyste měli velký kvetoucí keř či strom v době, kdy si zahradu užíváte nejvíce, například poblíž bazénu nebo letní terasy.

Katalpy jsou nenáročné na půdní typ, i když živnou půdu ocení. Nejsou vybíravé, zda kyselou nebo zásaditou, pouze jim zajistěte dobře odvodněnou a přednostně hlubší zem, aby mohly dobře kořenit. Dobře snáší nepříznivé podmínky jako městské zadláždění a znečištěné ovzduší. Plně mrazuvzdorná do cca -26°C.

Poslední revize 27-12-2010
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Chitalpa tashkentensis  'SUMMER BELLS®'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.