Quercus dentata 'CARL FERRIS MILLER'

Quercus dentata
Quercus dentata 'CARL FERRIS MILLER'
dub zubatý
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Duby neodmyslitelně patří do naší krajiny, ať už pocházejí z Ameriky, Asie nebo jižní Evropy. Lemují naše rybniční hráze, zdobí smíšené lesy a zvláštní druhy a kultivary se těší oblibě ve velkých parcích a botanických zahradách. Dub zubatý má svůj původ v jihovýchodní Asii a konkrétně raritní odrůda Carl Ferris Miller pochází z Koreje a byla pojmenována podle bývalého amerického vojáka, který tam založil Chollipo Arboretum.

Listy tohoto dubu zubatého patří mezi duby k největším vůbec, neboť mohou na dospělém stromě dosáhnout délky až 30 cm a poloviční šířky. Jsou nápadně okrouhle zubaté, lesklé a velice tuhé, což bývá zvykem vídat spíše u stálezelených rostlin. Vypadají téměř exoticky a svým tvarem přímo vybízejí k ostrému kontrastu s rostlinami, které mají listy odlišně tvarované. Jejich barva od jara do konce léta je příjemně středně zelená, přičemž na podzim nás okouzlí barevnými proměnami, kdy se nejprve objeví kulatá oka měňavých barevných odstínů žluté, červené a oranžové, jako byste list polili benzínem, a než uschnou, vybarví se do zvláštní lososově oranžové, což při tak velké ploše listů působí velice efektně. I když se jedná o opadavý strom, uschlé listy na větvích drží dlouho do zimy.

Tento dub roste středně rychle a pokládá se za menší strom v porovnání s běžnými duby. Jeho konečná výška v našich podmínkách může dosáhnout kolem 6m a šířka přibližně polovinu výšky. Mladé stromy dělají vzpřímené větve a úzce pyramidální korunu, která se až s věkem mírně zaobluje.

Není náročný na pěstování, pouze si dejte pozor na podmáčenou nebo vododržnou půdu, kde by vám nová rostlina mohla shnít od kořenů. Hnojení nevyžaduje, ani jej nedoporučujeme, aby dobře vyzrávaly letorosty. Na pH půdy nezáleží. Určitě jej vysaďte na slunečné stanoviště. Nově vysazené kmenové stromy potřebují oporu na 2-3 roky, než dobře zakoření. Plně mrazuvzdorný do cca -27°C, ale pravděpodobně ještě o něco více.

Poslední revize 19-10-2010; 15-02-2018
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
Chcete využít slevy pro objednávky listopad 2023 / únor 2024 ? Více informací zde.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Quercus dentata 'CARL FERRIS MILLER' výška kmene 150-170 cm, obvod kmene 10-12 cm, šířka koruny 80-100 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM


Podobné rostliny
Quercus frainetto
Quercus dentata
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.