Magnolia 'IOLANTHE'

Magnolia
Magnolia 'IOLANTHE'
magnólie
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá až růžová
DOBA KVETENÍ duben - duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Magnólie
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Magnólie Iolanthe je novozélandským hybridem, který vyšlechtil a v roce 1984 představil jeden z největších nadšenců pro křížení magnólií na světě vůbec Felix M.Jury. Chcete-li znát přesnou rovnici křížení, připravte se na dlouhý řádek: M. x. soulangeana cv. Lennei x M. x cv. Mark Jury (M. campbellii ssp. mollicomata x M. sargentiana var. robusta, to jen tak pro zajímavost…

Otevírá se z poměrně velkých, sytě purpurových poupat do zaobleného květu jemně ale nápadně růžově-purpurové barvy okvětních plátků zvenčí, které jsou téměř bílé zevnitř. Nejnápadnější je zřejmě střed květu, kde jsou naměstnány sytě červené tyčinky v tak hojném množství, že květ seshora připomíná obří okrasný mák. Přestože květ je velký, působí velmi něžně a bohatě nakvetlá rostlina se snadno stane středem pozornosti na každé zahradě. Opadavé listy jsou široce vejčité, středně zelené. Přirozeně tvoří zaoblenou korunu a kolem 4m vysoký keř přibližně stejně vysoký jako široký.

Někdy bývá zajímavé zjistit, odkud nové rostliny vzaly svá jména. Tato magnólie byla pojmenována podle opery, která měla svou premiéru roku 1882 v Londýně a byla sedmým společným dílem autorů Artura Sullivana a W.S.Gilberta. Jednalo se o satirický a přesto magický příběh skupiny nesmrtelných víl, které byly ve při se sněmovnou lordů a poukazovaly (už tehdy!) na jejich nešvary. Premiéra opery byla vůbec první, která se konala v nově elektrifikované budově londýnského divadla Savoy, což umožnilo škálu triků a do té doby nemožných efektů a možná právě iluze této neočekávané nádhery přiměla šlechtitele magnólie Iolanthe, aby i svému skvostu dal jméno důstojné pro zážitek, jaký tehdy zřejmě obecenstvo z představení mělo.

Magnólie se nestříhají. Pouze pokud potřebujete vytvarovat keř, omezit vzrůst nebo udělat výchovný řez mladé rostlině rychle napěstované do nevzhledného tvaru, učiňte tak co nejdříve po dokvětu, aby stihla nasadit poupata na příští rok. Mějte na paměti, že každá magnólie může na řez reagovat rozdílně.

Opadavé magnólie potřebují vlhkou, mírně až velmi kyselou zem a umístění na plném slunci nebo v lehkém polostínu. Mají mělké kořeny, které sbírají živiny hlavně při horní vrstvě země, proto je důležité při výsadbě věnovat největší pozornost přisypání kvalitní rašeliny, eventuálně s příměsí dlouhodobě rozpustného hnojiva, nad kořeny seshora. Ale pozor na zasazení příliš hluboko, s největší pravděpodobností jí tak vykopete hrobeček. Zasaďte ji tam, kde v okolí cca 2m od středu keře nebudete nic kopat ani rýt – tato kráska není zrovna družná a je chamtivá - nemá ráda, když ji otravujete u kořenů, kterými se rozroste doširoka kolem sebe. Ocení zamulčování kořenů, aby neztrácela vlhkost v žádném ročním období. Mrazuvzdorná do cca -27°C.

Poslední revize 16-09-2010
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Magnolia  'ATLAS'
Magnolia 'ATHENE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.