Musa basjoo

Musa basjoo
Musa basjoo
japonský banánovník
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ světle zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 6b   (do -21°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Exotika
náhled foto

Japonský banánovník je okázalá trvalka, která i v našich podmínkách dokáže vykouzlit nefalšovanou tropickou atmosféru na vaší zahradě. Jedná se o rychle rostoucí bylinu s tzv.pseudokmenem, který tvoří dlouhé řapíky měkkých listů.

Banánovník nese velké, přes 1m dlouhé, podlouhlé listy trávově zelené barvy, které vyrůstají na konci něčeho, co by se dalo nazvat řapíkem a fakticky tvoří již zmíněný pseudokmen, jež během sezóny ztrácí zelenou barvu a zasychá podobně jako kmen palmy. Listy vyrůstají vždy z vnitřního úžlabí, odkud se vytáhnou jako tenká špic, která se brzy rozvine a jakmile je listů několik, vytvoří korunu charakterem velice podobnou palmě. Proto je japonský banánovník tak oblíben a pěstován i v severněji položených zemích. Mají jej rádi pěstitelé, kterým se líbí exotické vzezření a na své zahradě najdou místo pro takto působící rostliny, přestože palmy pěstovat nemohou.

Není náročný na pěstování, nejlépe poroste v běžné zahradní, dobře odvodněné půdě s vysokým obsahem živin. Je důležité, aby oddenky v zimě neshnily přemírou mokra, ani naopak neuschly v přespříliš vysychavém a písčitém podloží. K rychlému a zdravému růstu doporučujeme po nastartování růstu přibližně v polovině jara častěji hnojit rychle rozpustnými hnojivy na bázi dusíku. Kůrový mulč je nezbytný pro zajištění rovnoměrného vlhka a častá zálivka je v horkém létě nutná.

Japonský banánovník odolává i silným mrazům na kořenech, ale nadzemní části odchází. Na zimu je potřeba kořeny dobře ochránit – v suché části konce podzimu odřežte všechny nadzemní části, rostlinu zasypte suchým materiálem jako např. dubové či ořešákové listí, suchá kůra apod. a přikryjte nepromokavým materiálem. Pokud chcete co nejvyšší kmen v dalším roce, vyrobte si z polystyrenu kryt, pod který rostlinu uschováte po ostříhání vrcholových listů. Stačí ponechat výšku kolem 1m, zbytek odříznout a v suchém období konce podzimu před příchodem dešťů a mrazu kryt umístit na rostlinu. Upevnit proti odfouknutí a na jaře je vysoká šance (bohužel nikoli 100%ní), že nové výhony se proderou starým kmenem a rostlina bude rychleji vyšší. Takto ochráněné rostliny vydrží min. -21°C, možná i o pár stupňů níže.

Poslední revize 05-07-2010
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Musa basjoo  'SAKHALINE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.