Morus + ODRŮDY

Morus
Morus + ODRŮDY
moruše (jedlá)
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-10m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-12m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce
Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Moruše jsou stromy dvojího užitku: pěstují se pro svou krásu i pro jedlé plody výtečné chuti. Můžete je v zahradách najít jako stromy s vysokým kmenem, nebo jako polokmenové dřeviny, které se snáze sklízejí, neboť plody jsou ve výšce člověka. Moruše je zajímavá i jako dekorativní keř, který díky atraktivnímu olistění vytvoří pěknou kulisu i v okrasné zahradě. Řadíme sem moruši černou, červenou, himalájskou a další hybridy, pouze převislou moruši bílou najdete zvlášť, neboť se prodává častěji jako okrasný strom.

Opadavé listy jsou srdčité, při krajích zoubkaté, sytě zelené, až 15 cm dlouhé a lesklé. Před opadáním se mění na žlutou. Patří do stejné čeledi jako fíkovník, což se na některých listech projeví tvorbou nepravidelně hlubokých laloků.

Od poloviny léta dozrávají podlouhlé plody podobné protáhlým ostružinám, které při úplném dozrání jsou červenočerné až černé, lesklé a jdou snadno utrhnout. Někteří pěstitelé v době zrání položí pod strom plachtu, aby ovoce padalo přímo na ni a nemuseli jej hledat v trávě. Jejich chuť je příjemně sladká s jemně pikantní ostrostí vitamínu C. Nelze je skladovat, brzy se kazí. Ale je možné je sušit, nebo dále zpracovat na marmelády, šťávy, kompoty nebo čerstvé do dezertů, jimž dodají na originalitě. Rostlina je samosprašná = ke tvorbě plodů nepotřebuje opylovače.

ODRŮDY:

Jumbo (moruše černá) tvoří velké, baculaté plody vynikající sladké chuti

Wellington (hybrid moruše červené) plodí hojně výborné plody

Zajímavostí je, že celá rostlina je léčivá. Listy se používají pro nemocem z nachlazení, plody mají výrazný tonizující účinek na ledviny a močové cesty a proti předčasnému šednutí vlasů, a kořeny například proti astmatu, hypertenzi a dokonce diabetu.

Moruše je dostatečně mrazuvzdorná pro naše klima, už se zde pěstovala po staletí. Jedná se o dřevinu, která pro dobrý růst a výnosy potřebuje teplé stanoviště a co nejvíce slunce. Půda může být mírně kyselá až mírně alkalická, v každém případě propustná a raději mírně vlhká ale nikdy mokrá nebo těžká. Dobře snáší znečištěné ovzduší. V mládí je možné ji na konci zimy tvarovat řezem, starším rostlinám se pouze občas prosvětlují koruny. Pravidelný řez je rovněž možný pro omezení růstu. Mrazuvzdorná do cca -29°C.

Poslední revize 14-04-2010; 13-01-2017; 13-05-2018
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Morus + ODRÙDY černá výška 30-40
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Morus + ODRÙDY Mikulov výška 140-160
Český výpěstek
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU


Podobné rostliny
Morus alba 'PENDULA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.