Chamaecyparis obtusa 'SAFFRON SPRAY'

Chamaecyparis obtusa
Chamaecyparis obtusa 'SAFFRON SPRAY'
cypřišek tupolistý
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a žlutá
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Tuto odrůdu cypřišku tupolistého bychom zřejmě měli na rukou nosit a uctívat, když nese jméno velice podobné našemu: Saffron Spray. Pravda, pěkný je, ale nic se nemá přehánět.

Jedná se o stálezelený, kompaktní jehličnan, jehož větvičky mají středně zelenou barvu a místy na jejich koncích vytvoří sytě žlutý vějířek, jako to dělá například kalifornský bílý cedr Aureovariegata. Celý keř má jemné, spíše jehličkové olistění a tyto vějířky jsou tvarově tak odlišné od zbytku keře, že budí dojem, že ke keři ani nepatří a že na něj odněkud spadly, nebo že je tam nějaký lstivý zahradník přilepil, aby cypřišek snáze prodal... Každopádně keři opravdu patří a jsou jeho efektní ozdobou, čímž barevně doplní jakoukoli tmavší kompozici jiných jehličnanů.

Náleží do skupiny obtusa, což jsou pomalu a hustě rostoucí druhy. Za 20 let dokáže vyrůst pouze kolem 1,5m na výšku a necelý metr do šířky. Má rád středně živnou, vlhkou ale dobře odvodněnou zem, přednostně kyselejší, ale není to nezbytné. Plně mrazuvzdorný do -34°C.

Poslední revize 25-02-2010
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.