Asplenium scolopendrium (syn. phyllitis s.) 'CRISTATUM'

Asplenium scolopendrium (syn. phyllitis s.)
Asplenium scolopendrium (syn. phyllitis s.) 'CRISTATUM'
jelení jazyk celolistý
VZRŮST nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Kapradiny
Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Jelení jazyk celolistý je atraktivní, lehce exoticky vyhlížející stálezelená kapradina přirozeně se vyskytující v Evropě, západní Asii a v Severní Americe. Dokonce býval běžný i u nás, ale postupem doby se jeho rozšíření tak omezilo, že se dostal na seznam ohrožených druhů.

Cristatum je nezvykle tvarovaná odrůda kapradiny jelení jazyk připomínající rostliny z korálových útesů. Její listy jsou kratší než na botanickém druhu, měří 20-30 cm, jsou výrazně a nepravidelně třepené a rostlina tvoří hustší trsy. Takový efektní kadeřavý salát v okrasné zahradě, ale nejezte ho. Listy jsou středně zelené, kožovité, lesklé a odolávají velmi silným mrazům bez poškození, proto je vyhledávanou rostlinou do stálezelených kompozic, kde vynikne mezi pierisy, drobnými pěnišníky či azalkami. Pouze za velmi mrazivého počasí listy polehají a během oblevy se opět napřímí.

Nejraději má polostinná až stinná místa s nevysychavou, chladnou půdou přednostně alkalické reakce (zásaditá půda s obsahem vápence), ale poroste spokojeně i v mírně kyselé půdě. Pouze nesnáší ostré slunce a suchou, drolivou až písčitou zem. Ve stínu dobře zvládá dočasné sucho. Vyžaduje hlubší, živné půdy, což může znít překvapivě, pokud ji v lese najdete spokojeně růst v úžlabí puklých skal a kamenů, ale ona moc dobře věděla, proč se tam usadila a co má k dispozici. Pro pěknější vzhled doporučujeme zjara všechny listy odřezat těsně nad zemí a nechat trs narašit novými, čerstvými listy. Velmi dobře reaguje na hnojení a čím více živin jí poskytnete, tím větší a silnější budou listy. Mrazuvzdorná do cca -29 °C.

Poslední revize 13-02-2010; 01-12-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Acanthus mollis
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.