Cercis canadensis 'HEARTS OF GOLD'®

Cercis canadensis
Cercis canadensis 'HEARTS OF GOLD'®
zmarlika kanadská
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:žlutá a zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Zmarlika je velmi atraktivní nízký strom či rozložitý keř, většinou zavětvený již nízko nad zemí. Díky tvaru a červené barvě listů odrůdy Forest Pansy získal ještě jedno jméno - strom lásky. Listy zmarliky jsou totiž přesnou kopií srdce, které malujeme jako ikonu. Hearts of Gold® je senzační novinkou mezi zmarlikami. Na jaře roku 2002 v jedné soukromé zahradě v USA našel Jon R.Roethling zajímavě zbarvený semenáček této rostliny. Barva jej natolik upoutala, že si vyžádal svolení rostlinu množit a zjistil, že všechny nově namnožené rostliny vykazují stejné vlastnosti jako původní, tak ji nechal v roce 2004 patentovat pod č. PP17,740 v USA a o 2 roky později pod č.20061429 v Evropě.

Hearts of Gold® nese velké (10 cm i více) opadavé listy ve tvaru dokonalého srdce, sytě zlatožluté až žlutozelené barvy. Při rašení mají oranžově nazlátlou barvu a při dozrávání v létě listy blíže kmeni tmavnou do středně zelené, přičemž nové listy na koncích větví zůstávají žlutozelené, což keři po celé léto dodává svěží vzhled a výborně se kombinuje s většinou ostatních rostlin s tmavým olistěním. Na začátku jara vykvétají drobné, pantoflíčkové květy sytě lila-růžové barvy na kraťoučkých stopkách přisedlých ke kmeni. Hearts of Gold® nese květy na nejmladších (jednoletých) výhonech.

Tvar keře je rovněž velice efektní. Má tvar širokého písmene V, kdy nové větve směřují vzhůru do vázovitého tvaru a starší (blíže k zemi) jdou do stran a lehce se sklánějí. Zmarlika Hearts of Gold® je ideální jako solitér nebo vhodně umístění mezi jiné, spíše nižší až půdopokryvné keře, aby dokonale vynikla její struktura. Zmarliky se často stříhají, aby se dosáhlo maximální velikosti listů. Seříznutím loňských větví o více jak polovinu na minimálně 5tiletých, dobře zakořeněných rostlinách docílíte bujného nového rašení. Po takovém zásahu doporučujeme rostlinu dobře pohnojit, aby měla dostatek síly. Řez provádějte na konci zimy po mrazech. Silnější větve po řezu ošetřete fungicidem jako prevenci proti napadení plísněmi.

Zmarlika je nenáročná na půdu, ale preferuje vlhkou, dobře odvodněnou zem. Potřebuje slunnou, popřípadě pouze lehce přistíněnou polohu, ale pokud je to možné, chraňte mladé rostliny před ostrým jarním sluncem a před vysušujícím zimním větrem. Nesnáší přesazování a podmáčenou zem. Plně mrazuvzdorná do min. -29°C, ale testuje se i na silnější mráz.

Poslední revize 09-02-2010.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Cercis canadensis 'JN2'  RISING SUN™
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.