Hippophae rhamnoides + ODRŮDY

Hippophae rhamnoides
Hippophae rhamnoides + ODRŮDY
rakytník řešetlákový
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:modrozelená a stříbrná
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
DOBA KVETENÍ březen - duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce
Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Rakytník je jedním z nejvyhledávanějších druhů léčivého ovoce. Nabízí jak zdravé plody, tak zajímavý vzhled keře, i když ne všem milovníkům zahrad nepravidelný a trochu divoce křovitý růst vyhovuje.

Je to opadavý, široce a nepravidelně rozložitý keř, který nese úzké, hlošinám podobné listy. Jsou modrozeleně stříbřité z obou stran a na samčích a samičích rostlinách se mohou barevně lišit. Větvičky mají ostré a všudypřítomné trny, které komplikují trhání plodů, ale existuje jednoduchý trik na jejich sběr. Plody jsou oválné a jasně oranžové. Obsahují až 10x více vitamínu C než pomeranče plus další vitamíny a minerály v přirozeném poměru, který je pro evropského člověka ideální. Jako dostačující denní dávka se uvádí pouze 1 plod.

Rakytník je s výjimkou odrůdy Friesdorfer Orange dvoudomý, takže pro plody potřebujete samčí i samičí rostlinu. A protože květy opyluje vítr, samce umístěte před samici ve směru nejčastějšího proudění větru. Jedna samčí rostlina dokáže opylit až 5 samičích. Plodí na dvouletém dřevě. Plody dozrávají v září a říjnu a protože obsahují mnoho šťávy, doporučuje se sbírat je až v zimě, když teplota klesne pod bod mrazu a plody zmrznou. Pak stačí pod keř umístit plachtu a plody setřást na zem. Druhý způsob je pohodlnější, ale znamená řez do keře – větvičky s plody ořežte ať už zmrzlé nebo čerstvé, dejte do pevného sáčku, nechte zmrznout v mrazáku a po pár dnech sáček vyndejte a několikrát s ním praštíte o rovnou podložku, zatímco plody se uvolní a zůstanou na dně sáčku.

Rakytník DUO je chytrý tah pěstitelů, kteří sesazují samčí a samičí odrůdy do jednoho kontejneru pro vzájemné opylení a zároveň úspory místa na zahradě, neboť obě rostliny vrostou do sebe.

Rakytník je přirozená rostlina suchých, písčitých náspů a mořských dun. Zem má raději mírně zásaditou až neutrální, nesmí být mokrá. Roste středně rychle a rád se rozrůstá kořeny do stran a jakmile původní rostlina dospěje, vytvoří nové výmladky poblíž. Plně mrazuvzdorný do cca -34°C.

Poslední revize 06-02-2010
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Hippophae rhamnoides LEIKORA - samičí výška 40-60
De Luxe
PRAHA POŠTOU
Hippophae rhamnoides + ODRÙDY SLUNICKO - samičí výška 40-60
Český výpěstek
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Hippophae rhamnoides + ODRÙDY Friesdorfer Orange - samosprašný výška 20-30
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.