Ilex crenata 'GOLDEN ROCK'®

Ilex crenata
Ilex crenata 'GOLDEN ROCK'®
cesmína vroubkovaná
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:žlutá a zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled foto

Cesmína vroubkovaná patří k nejelegantnějším stálezeleným keřům. Listem se podobá buxusům a často se jako jeho náhrada i používá. Golden RockŸ patří mezi nedávné novinky této skupiny. Jedná se o přirozenou mutaci odrůdy Golden Gem, kterou nalezl ve své školce Uwe Renken z německého Wiesmooru v roce 2000. Patentována byla v roce 2009 pod č. PP20,062 v USA a 20070174 v Evropě. Množení je bez licence zakázáno.

Její neopadavé listy jsou drobné a lesklé, při okrajích mírně vroubkaté, oválné až kulaté s působivým vybarvení na osluněných částech do zlatožluté barvy. Spodní zůstávají tmavě zelené, přičemž tento efekt dvoubarevnosti je velmi elegantní. Plody jsou malé, lesklé, černé kuličky. Větvičky mají tmavší, hnědočervenou barvu.

Oproti původní rostlině, ze které vzešla, má vzpřímený růst, takže lze použít do zahrádek, kde si přejete vytvořit menší solitéru nápadně vybarveného listí. Střih je možný zjara,ten podporuje větvení, a v létě, který je vhodný ke tvarovaní.

Je nenáročná, ale nejlépe se jí daří ve středně živné, mírně kyselé a vlhké, propustné zemi. Jakmile dobře zakoření, zvládá i letní přísušky. Pěstujte ji na slunci nebo v polostínu, v úplném stínu trochu ztrácí tvar a vybarvení. Mrazuvzdorná je do min. -27°C.

Poslední revize 06-02-2010; 12-02-2014
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ilex crenata  'GOLDEN GEM'
Ilex crenata 'GOLDEN GEM' - bonsai
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.