Koelreuteria paniculata 'CORAL SUN'®

Koelreuteria paniculata
Koelreuteria paniculata 'CORAL SUN'®
svitel latnatý
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-7m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:světle zelená a lososová a zlatá
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Coral Sun® je novinková odrůda svitelu latnatého teprve z roku 2005. Svitel má svůj původ v Číně, ale tato varianta byla náhodně objevena mezi mnoha dalšími semenáčky v holandském Boskoopu, ve školce Hennyho Kolstera. Ten v roce 1993 objevil jedinou rostlinu mezi mnoha ostatními, která se nápadně lišila vybarvením a po tříletých pokusech roubováním na podnože základního druhu bylo prokázáno, že tyto vlastnosti jsou stabilní. Patent, který rostlinu chrání před nelegálním množením a distribucí byl vydán v USA roku 2007 pod č. PP17,409 a v Evropě pod č. EU 19811 (Plant Breeders Rights).

Coral Sun® si vás získá svým atraktivním vybarvením v jarních měsících, když raší listy a nové větvičky. Exoticky vyhlížející listy jsou stříhané jako krajka, mladé jsou zprvu lososově růžové, přechází do zlatavě oranžové až sytě žluté a o poznání později – až začátkem léta – nabírají světle zelený odstín, mnohem světlejší než u původního druhu. Po celou dobu rašení a v létě rostlinu zdobí zářivě červená barva mladých větviček. Podzimní barva listů je snad ještě o něco nápadnější – všechny listy se změní do výrazně žluté a osluněná strana koruny je ohnivě oranžová až meruňkově lososová, zatímco kmen stromu a větve zůstávají oranžové s červeným nádechem.

V srpnu 2012 nám poprvé vykvetl klasickými latami žlutých květů, typických pro ostatní svitely. Na pozadí měkce zeleného olistění s výrazně červenými větvičkami to přineslo další element krásy.

Svitel roste středně rychle a s věkem tvoří kulovitou korunu. U této odrůdy se cení zejména barva nového rašení, proto se velmi často pěstuje nikoli jako strom ale jako keř, který se každé jaro silně zastřihne, aby vyrostly dlouhé, nové, výrazně vybarvené větve. Řez se provádí zjara před rašením po odeznění nejsilnějších mrazů.

Není náročný na půdní typ. Vyhovuje mu téměř jakákoli nepodmáčená zem s průměrným obsahem živin. Pokud jej budete pravidelně řezat, dodatečné hnojení při rašení rostlině pomůže vytvořit silné výhony. Pěstujte si na plném slunci, pokud možno na teplém stanovišti. Rostliny starší 3 let jsou plně mrazuvzdorné do -29°C.

Poslední revize 19-01-2010; 23-10-2010; 29-08-2012
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Rhus typhina ('Bailtiger') TIGER EYES®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.