Abies concolor

Abies concolor
Abies concolor
jedle ojíněná
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 15-30m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-6m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ modrostříbrná
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Jedle ojíněná je velice populární jehličnan českých a slovenských zahrad a městských parků. Její přirozený výskyt sahá od jihozápadu USA až po severní Mexiko, kde se přirozeně množí hlavně v teplejších oblastech. Může tvořit jednodruhové lesy, ale častěji se nachází v lesech smíšených. Její největší devizou je nápadná barva. Pěstitelé ve školkách si dávají záležet na selekci těch nejnápadněji vybarvených semenáčků, které často třídí do selekcí či kultivarů, pokud vykazují kromě barvy i jiné vlastnosti jako například rychlost růstu, hustotu, tvar či velikost v dospělosti.

Barva jehličí u botanického druhu se může lišit od tmavě zelené pouze se světlými mladými výhony až do stříbřitě modrozelené. Pokud není specifikovaná varieta, botanický druh se může lišit kus od kusu, proto je dobré si při výběru prohlédnout konkrétní kus, abyste věděli, jakou barvu můžete čekat dalších 200-300 let, protože jedle ojíněná je dlouhověká. Jehlice jsou měkké a velmi příjemné na dotek. Na větvičkách jsou vzpřímené, srpovitě postavené, zploštělé a 4-6 cm dlouhé.

Roční přírůstky jsou 20-30 cm za rok, takže to není žádný závodník a odtud se často odvíjí i její cena. Klad větví je patrovitý až mírně vystoupavý a pěkně pravidelný do štíhle kuželovitého až vřetenovitého tvaru. Přestože se jedná v dospělosti o vysoký jehličnan, v zahradách běžné velikosti se využívá pomalého růstu a teprve ve vyšším věku se stříhá pravidelně po všech stranách, aby se udržel kompaktní habitus a výška, která nebude překážet ostatním rostlinám v zahradě. U stromů, kde se nepředpokládá pravidelný střih, je potřeba dobře vybrat vhodné místo, aby v budoucnu nepřekážel.

Jedle ojíněná je poměrně tolerantní vůči mnoha druhům půd, zvládá téměř jakoukoli propustnou zem od mírně kyselé do mírně alkalické reakce, přednostně vlhkou, ale nikdy podmáčenou. V hluboké půdě bohaté na živiny poroste rychleji a bude mít pevnější kořeny i do hloubky, na ošizených navážkách má mělký kořenový systém. Díky tomu se často popisuje jako druh choulostivý na vyvrácení, ale v porovnání se smrkem je jedle ojíněná daleko pevnější a vývraty jsou ojedinělé. Jakmile zakoření, výborně zvládá i delší období sucha a horko. Vysaďte ji na slunce nebo mírného polostínu. Plně mrazuvzdorná do cca -40 °C.

Poslední revize 07-01-2010; 13-02-2024
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Abies concolor 'ARCHER'S DWARF'
Abies concolor ('Candicans') 'ARGENTEA'
Abies concolor 'VIOLACEA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.