Abelia x grandiflora 'KALEIDOSCOPE'®

Abelia x grandiflora
Abelia x grandiflora 'KALEIDOSCOPE'®
abélie velkokvětá
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ ++kombinovaná:zelená a žlutá a rudá
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červenec - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Ve snaze sehnat ty nejokázalejší dřeviny s monstrózním kvetením se leckdy zapomene na ty drobnější, ale velmi pilné, jako jsou například abélie. Jedná se o polo-opadavé, v našem klimatu výjimečně stálezelené keře nižšího vzrůstu a bohatým kvetením.

Kaleidoscope® patří k dalším novinkám přelomu století a tisíciletí ve světě rostlin s barevnými listy. Jedná se o abélii, která tentokrát byla nalezena jako přirozená mutace abélie velkokvěté, odrůdy „Little Richard“ v roce 1997. Jediná větvička s panašovanými lístky přiměla pěstitele jménem Randall Dale Lindsey ze Severní Karolíny v USA, aby se na ni zaměřil a zkusil ji množit. Všechny zakořeněné řízky vykazovaly stejné kvality a v roce 2005 ji nechal v USA patentovat pod jménem Kaleidoscope, patent má číslo PP16,988.

Abélie Kaleidoscope® je všestranně atraktivní rostlinou. Nejnápadnější jsou přirozeně její barevné listy. Oproti doposud známým odrůdám s panašovanými listy se tato pyšní drobnými, vejčitě oválnými, přišpičatělými listy, kde až 50% plochy listu má jinou barvu než zelenou, což se doposud žádnému jinému šlechtiteli nepodařilo. Původní zelená barva listu se nachází uprostřed v nepravidelných flíčkách, kolem kterých najdete vícero odstínů žluté. Tato barva se v létě a na plném slunci mění na zlatavou a s postupem sezóny nabírá růžové a oranžové odstíny, přičemž zelené flíčky uvnitř přechází na tmavě vínovou. Nejatraktivnější zbarvení má rostlina na podzim, kdy v dobrých podmínkách (plné slunce a kyselá zem) celá ohnivě září.

Od poloviny léta rostlina vykvétá klasicky trubkovitými, drobnými květy bílé barvy, které jemně voní. Mladé větvičky jsou červené a zjara pěkně kontrastují se žlutým olistěním. Během několika týdnů se však olistí natolik hustě, že nejsou pod záplavou listů vidět. Rostlina roste velmi umírněně a střih není nutný. Kaleidoscope® je hustá a kompaktní abélie, která se hodí i do maličkých zahrádek a do květináčů.

Abélie nejsou náročné na půdní typ, porostou téměř v každé nezamokřené zemi, ale přednost dají kypré, úrodné půdě, přednostně kyselé, což napomáhá k vybarvení listů. K tomu potřebuje i dostatek sluníčka. Je velmi mrazuvzdorná, přesto doporučujeme vysazovat na místa chráněná před ostrým větrem. Jako keř je plně mrazuvzdorná do cca -23°C, jako trvalka až do -29°C.

Poslední revize 10-12-2009
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Euonymus fortunei  'EMERALD'n'GOLD'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.