Abelia x grandiflora 'KALEIDOSCOPE'®

Abelia x grandiflora
Abelia x grandiflora 'KALEIDOSCOPE'®
abélie velkokvětá
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ ++kombinovaná:zelená a žlutá a rudá
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červenec - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Ve snaze sehnat ty nejokázalejší dřeviny s monstrózním kvetením se leckdy zapomene na ty drobnější, ale velmi pilné, jako jsou například abélie. Jedná se o polo-opadavé, v našem klimatu výjimečně stálezelené keře nižšího vzrůstu a bohatým kvetením.

Kaleidoscope® patří k dalším novinkám přelomu století a tisíciletí ve světě rostlin s barevnými listy. Jedná se o abélii, která tentokrát byla nalezena jako přirozená mutace abélie velkokvěté, odrůdy „Little Richard“ v roce 1997. Jediná větvička s panašovanými lístky přiměla pěstitele jménem Randall Dale Lindsey ze Severní Karolíny v USA, aby se na ni zaměřil a zkusil ji množit. Všechny zakořeněné řízky vykazovaly stejné kvality a v roce 2005 ji nechal v USA patentovat pod jménem Kaleidoscope, patent má číslo PP16,988.

Abélie Kaleidoscope® je všestranně atraktivní rostlinou. Nejnápadnější jsou přirozeně její barevné listy. Oproti doposud známým odrůdám s panašovanými listy se tato pyšní drobnými, vejčitě oválnými, přišpičatělými listy, kde až 50% plochy listu má jinou barvu než zelenou, což se doposud žádnému jinému šlechtiteli nepodařilo. Původní zelená barva listu se nachází uprostřed v nepravidelných flíčkách, kolem kterých najdete vícero odstínů žluté. Tato barva se v létě a na plném slunci mění na zlatavou a s postupem sezóny nabírá růžové a oranžové odstíny, přičemž zelené flíčky uvnitř přechází na tmavě vínovou. Nejatraktivnější zbarvení má rostlina na podzim, kdy v dobrých podmínkách (plné slunce a kyselá zem) celá ohnivě září.

Od poloviny léta rostlina vykvétá klasicky trubkovitými, drobnými květy bílé barvy, které jemně voní. Mladé větvičky jsou červené a zjara pěkně kontrastují se žlutým olistěním. Během několika týdnů se však olistí natolik hustě, že nejsou pod záplavou listů vidět. Rostlina roste velmi umírněně a střih není nutný. Kaleidoscope® je hustá a kompaktní abélie, která se hodí i do maličkých zahrádek a do květináčů.

Abélie nejsou náročné na půdní typ, porostou téměř v každé nezamokřené zemi, ale přednost dají kypré, úrodné půdě, přednostně kyselé, což napomáhá k vybarvení listů. K tomu potřebuje i dostatek sluníčka. Je velmi mrazuvzdorná, přesto doporučujeme vysazovat na místa chráněná před ostrým větrem. Jako keř je plně mrazuvzdorná do cca -23°C, jako trvalka až do -29°C.

Poslední revize 10-12-2009
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Abelia x grandiflora výška 20-30 cm, šířka 20-30 cm
HOBBY
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Euonymus fortunei  'EMERALD'n'GOLD'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.