Bergenia 'PINK DRAGONFLY'

Bergenia
Bergenia 'PINK DRAGONFLY'
bergénie
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ duben - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY nemá
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Bergénie jsou léty prověřené a známé trvalky i v našich zahradách. Z nějakého důvodu se u nás považují zejména za stínomilné rostliny, což není úplně pravda, neboť slunečná stanoviště znásobují jejich kvetení a zvýrazňují zimní vybarvení listů. Angličané nazývají bergénii ‚sloní uši‘, což odkazuje na jejich velké listy. Jsou jim opravdu podobné, kulaté, tuhé, zvláštně podtočené nebo ohnuté, právě tak jako velké sloní ucho. Druh poprvé popsal německý botanik Conrad Moench (1744-1805) a pojmenoval na počest jeho předchůdce, rovněž německého botanika Karla Augusta von Bergen (1704-1759).

Angličané nazývají bergénie sloní uši, čímž popisují jejich listy. Jsou jim opravdu podobné, kulaté, tuhé, zvláštně podtočené nebo ohnuté, právě tak jako velké sloní ucho. Na rozdíl od většiny bergénií odrůda Pink Dragonfly má listy o něco protáhlejší a spíše vzpřímené než poléhavé. V létě jsou tmavě zelené s mírně bronzovými okraji a na slunečném stanovišti již v polovině podzimu můžete očekávat změnu barev na zářivě vínovou, která vydrží až do jara.

Druhou atrakcí je kvetení - pyšní se 10-20 cm dlouhými stonky s nádherně korálově růžovými květy, které vykvétají poprvé v polovině jara a podruhé na začátku léta. Její jméno v překladu znamená Růžová vážka, asi proto, že letní kvetení mnohdy trvá tak dlouho, jak můžete vídat vážku přilétat k vodě.

Jedná se o půdopokryvné trvalky, jež mají houževnaté hlízy, které se pomalu rozrůstají do okolí. Má ráda vlhkou ale dobře odvodněnou půdu s dobrým obsahem živin a přednostně slunce či polostín. Nemá ráda místa s častými vysušujícími větry, zejména v zimě. Jako jeden z hybridů bergenia crassifiolia pocházejícím ze Sibiře patří k nejotužilejším vůbec snáší teploty hluboko pod bodem mrazu, až k -40°C.

Poslední revize 05-12-2009.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Bergenia ('Winter Fairy Tale') 'WINTERMÄRCHEN'
Bergenia 'ROSI KLOSE'
Bergenia DRAGONFLY™ SAKURA
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.