Nandina domestica

Nandina domestica
Nandina domestica
nebeský bambus, nandina domácí
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1.3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červenec - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Nandina je okouzlující stálezelená rostlina původem z Indie, Číny a Japonska. Zatím nemá český název, tak se překládá z anglické varianty jako nebeský bambus. Její listy jsou totiž zvláštně jemné, že při doteku a silnějším větru šustí jako bambus. A dobrou zprávou je, že je dostatečně otužilá pro většinu území republiky.

Nandina je keř, který tvoří vzpřímené stonky bez postranních větví. Do stran se rozrůstají pouze lichozpeřené listy, které mohou být až 3x zpeřené, jsou většinou kolem 30-50 cm dlouhé, přičemž a u dospělé rostliny mohou dosáhnout až 90 cm na délku, takže rostlina vypadá jako bohatě větvený keř. Jednotlivé lístky jsou kopinaté, při rašení jsou bronzové až korálově růžové, v létě se mění na tmavě zelenou a na podzim osluněné části keře nabírají úchvatně zářivou rudou barvu. V červenci vykvétá bohatými latami drobných, čistě bílých kvítků s nápadně žlutými tyčinkami, jež na podzim dozrávají v sytě červené korálky plodů. Jsou nejedlé a jeden zdroj dokonce uvádí mírně jedovaté. Rostlinu zdobí většinou až do jara stejně jako červeně zbarvené listy.

Tvar rostliny je kromě podzimního zbarvení listů většinou hlavním důvodem, proč se pro ni rozhodnete. Nabízí totiž neobvyklou strukturu, která vzdáleně připomíná tvar palmy, tj. kmen a vějířovité listy. Proto se většinou sází do středu kompozice, kdy kolem jsou vysázené nižší stálezelené keře s drobnými listy, nebo se používá jako menší solitéra, kde ji několik desítek centimetrů kolem neruší žádná jiná rostlina. Ať už se vám zalíbí tvar, barva listů, kvetení nebo plody, nandina je určitě rostlina, která si zaslouží více pozornosti v oblastech s průměrnými zimami.

Nandina má ráda výslunná, teplá místa a živnou, přednostně nevysychavou půdu s dobrou drenáží, aby v zimě neshnila. Jakmile jednou zakoření, nevyžaduje žádnou péči kromě občasného zalití v suchých měsících a před zimou. Netrpí na choroby ani na škůdce. Řadí se mezi stálezelené a polo-opadavé rostliny, což znamená, že při silných mrazech může listy ztratit a na jaře si vytvoří nové. Protože je list dlouhý a začíná přímo u kmínku, nelekněte se, že odpadne celá „větvička“. Mrazuvzdorná do -20°C až do -24°C, kdy mladé rostlině mohou odmrzat stonky odshora dolů a rostlina bude zjara rašit od země. Nevhodná na exponovaná stanoviště s častým studeným prouděním (náhorní plošiny, vršky kopců bez větrolamů, otevřená pole). Není vyzkoušená v horských oblastech.

Poslední revize 05-12-2009.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Nandina domestica 'GULF STREAM'
Nandina domestica 'Seika' OBSESSED
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.