Fotoblog

Velikonoce17.04.2017
Velikonoční víkend je za námi a já stále přemýšlím o jedné větě, kterou mi už ve čtvrtek řekl jeden zákazník a možná byla i důvodem, proč jsme nevystavili žádné velikonoční přání už dřív.

Nevím, kolik z nás si uvědomuje, jak automaticky bereme některé záležitosti, v tomto případě svátky. Máme naučené fráze a přání typu "Veselé Velikonoce!", "Veselé Vánoce!", v Americe mají "Veselé Díkůvzdání!" a dost možná mnoho dalších "veselých" variací na stejné téma. Jinými slovy máme být na příkaz veselí. A mnohdy ani neznáme samotnou podstatu svátku, natož být schopni se nad ním zamyslet a chtít se veselit. Snad nejtypičtějším příkladem je poněkud komerčně nablblý svátek Sv.Valentýna, kde si opět všichni přejí veselého Valentýna, kdož to byl kněz, který proti vůli vládce Říma Claudia II oddával mladé páry a byl za to podle jednoho zdroje popraven, podle jiného rozsápán psy. A podle ještě úplně jiné verze dokonce pouze pomáhal křesťanům z římského zajetí, kde byli mučeni, a kde si našel lásku, které posílal lístečky s podpisem 'od tvého Valentýna'.

A co to má společného s Velikonocemi? Inu s oním zákazníkem jsme si díky časovému tlaku ve čtvrtek pouze potřásli rukou a prohodili jen pár slov, ve kterých jsem jej zpravil o tom, že se mám dobře, jen by počasí mohlo být lepší a on odvětil, že snad radši ani ne, jen ať si lidé uvědomí, co na Velikonoce provedli a moc se z toho neveselí a tak klidně ať je škaredě, ať má každý čas přemýšlet. Vyrazil mi svou myšlenkou dech. Ne že by neměl pravdu, ale byl prvním, kdo projevil zájem o to zabývat se tím, co je vlastně podstatou svátku, který právě nadchází. I když jsou Velikonoce jen 2000 let staré a jejich zvyky již dávno splynuly s oslavami jara, které jsou mnohonásobně starší, mám za to, že bychom se měli postarat o to, aby, pokud chceme užívat svátku, ať už je jakýkoli, jsme dobře věděli, čeho se vlastně týká a byli otevření tomu, že není nutné být vždycky automaticky veselí jen proto, že je to společenská konvence.
Velikonoce17.04.2017
A když už tady tak rozjímám, napadlo mě, že vám povím svou pravdu ohledně Velikonoc. Nikdy jsem je neměl moc rád - ani jako dítě, ani jako dospělý. Jako malého prcka mě nutili chodit po domech s pomlázkou a ŽEBRAT. Co je to za zvyk, že se vymustrujeme, vezmeme si spletenou vrbu a chodíme po sousedech a chceme, aby nám dali sladkosti nebo vajíčka jenom proto, že jim odbrbláme nějakou říkanku nebo písničku. Vajec jsme měli všichni plné zuby už za pár dnů a sladké jsem nemohl ani vidět snad do léta. A navíc mi vždycky byla šeredná zima. Protože na Velikonoce hold ještě bývá sychravo. To nejsou Velikonoce jako s Belmondem na Riviéře, kdy už je 20° a všichni vypadají švihácky a uvolněně.

Přesto, když se aspoň trochu povede počasí, jaro už vykukuje z úkrytu. Začínají kvést některé stromy, hlavně meruňky, slivoně a některé třešně. Ta předchozí fotka byla meruňka Bergeron a toto je třešeň chrupka Hedelfingen. Včel je letos zase o trochu míň než loni, ale snaží se holky.
Velikonoce17.04.2017
Zima je ještě i kytičkám - trvalkám. Jen málo z nich je tak otužilých jako třeba denivky, které nebojácně raší bohatými trsy čerstvých listů, díky nimž je zahrada hned zelenější a živější. Denivky jsou prostě k sežrání a to doslova - věděli jste, že jejich květy jsou jedlé? :-)
Velikonoce17.04.2017
V plném květu jsou už i ty nejranější sakury - okrasné slivoně. Tato se jmenuje Okame.
Velikonoce17.04.2017
A když se teplota vyhoupne ještě výš, uvidíte i pár prvních motýlů. Třeba na této velmi rané kalině Dawn. Jan krásně voní!
Hyacinty16.04.2017
Hyacint je známá a překrásně vonící jarní cibulovina, o které možná nevíte, jak praví řecká mytologie, že byla pojmenovaná po krásném spartanském princi. Krása jeho tváře a antická dokonalost těla přiměla dokonce dva bohy, aby se do něj bezhlavě zamilovali a soupeřili o jeho přízeň - boha světla a slunce Apolla a boha západních větrů Zephyrose. Podle Bibliotheky se jedná vůbec o první zmínku o lásce mezi dvěma muži. Hyacint si tehdy za partnera vybral zářivého Apolla, což žárlivý Zephyros nesl tak těžce, že Hyacintovi zanedlouho přivodil smrtelné zranění diskem, jehož vrháním si Hyacint s Apollem právě krátili bezstarostný čas. Zephyros jako bůh větru zlomyslně odfoukl disk tak, aby zasáhl mladého Hyacinta přímo do hlavy. Ten padl k zemi a Apollo již nedokázal udělat nic, aby jej zachránil. Ze svého žalu a Hyacintovy krve stvořil květinu, kterou pojmenoval po svém milovaném.

Tím končí příběh Hyacinta, ale zajímavé na celé historii je pokračování = rozuzlení, kdy Zephyrus za svůj čin nedošel odplaty, kterou na něj mínil seslat rozzuřený Apollo. Za Zephyra se postavil Eros, bůh lásky, který jeho čin ospravedlnil jako akt hluboké lásky a trestem mu stanovil pouze to, aby Erosovi navěky sloužil.

Ve výtvarném umění najdete několik významných děl ztvárňujících tuto historii, zejména poslední scénu tragického příběhu, ale obrázků květiny hyacintu najdete všude miliónkrát víc. Je překrásná, unikátní a je opravdovým poslem teplejších dnů počátku jara.
Kveteme09.04.2017
Dva téměř letní dny minulý víkend vystřídaly dva téměř zimní koncem tohoto týdne a nyní už je tu naštěstí nazpátek jaro. Dnes je navíc květná neděle a to po právu, protože tu všecičko kvete! Chcete se podívat?

Magnólie BLACK TULIP se otevírá jako opravdový tulipán.
Kveteme09.04.2017
A až za pár dnů se rozevře do nádherného tvaru pivoňky.
Kveteme09.04.2017
Už si nepamatuji, kde jsem kdysi ukořistil tyhle plnokvěté narcisy, ale dělají mi radost každý rok.
Kveteme09.04.2017
slivoň kurilská RUBY
Kveteme09.04.2017
Co říkáte na kvetoucí živý plot z hvězdokvěté magnólie? Tenhle jsme sázeli nedaleko Chlumce před asi 10 lety a je skvostný.
Kveteme09.04.2017
Mimochodem takhle vypadá v létě.
Kveteme09.04.2017
A do stejné skupiny (hvězdokvětých magnólií) patří i růžový LÉONARD MESSEL.
Kveteme09.04.2017
Novozélandská krasavice CLEOPATRA.
Kveteme09.04.2017
A její sestra BURGUNDY STAR™.
Jaro je tu!21.03.2017
Co říkáte na začátek jara? Trochu rozpačitý? Možná, ale každopádně velmi pozvolný, což je fajn - bez teplotních extrémů a pěkně plíživý, aby se každá kytička mohla v klidu rozkoukat, jestli už chce vystrčit hlavu ven. Krokusy už to mají rozmyšlené a ukazují se, jak vidno, v plné nádheře. Tenhle trs okukuju sousedům v zahrádce, protože mně se někam rozutekly po trávníku ve staré zahradě a honit je tam nepůjdu :-)

Jaro je tu!21.03.2017
Jaro je tu!21.03.2017
A co vy - už jste nachystaní na jaro? Máme pro vás pár prvních tipů na raně kvetoucí kytičky, které díky narychlení u nás kvetou už teď a dělají velikou parádu.
Jaro je tu!21.03.2017
A co vy - už jste nachystaní na jaro? Máme pro vás pár prvních tipů na raně kvetoucí kytičky, které díky narychlení u nás kvetou už teď a dělají velikou parádu.

Začínáme s drobně kvetoucími půdopokryvkami, jako například touto tařičkou 'KITTE'.
Jaro je tu!21.03.2017
Hezoučké a stálezelené bochánky dělají lomikámeny a tento se jmenuje PETER PAN.
Jaro je tu!21.03.2017
Stálezelená je i písečnice a kvete až do podzimu.
Jaro je tu!21.03.2017
Modrá je dobrá a tak kamejky nesmí chybět. Už máme velice krásné rostliny - tato je více bochánkovitá a jmenuje se 'HEAVENLY BLUE'.
Jaro je tu!21.03.2017
A 'GRACE WARD' je spíše poléhavá a má tmavší, lesklý list.
Jaro je tu!21.03.2017
Hvozdíky jsou milášci, také dlouho kvetou a 'KAHORI PINK' je velmi spolehlivý.
Jaro je tu!21.03.2017
A když se to celé povede a vykvete to najednou, je to nádhera, ale na to si ještě chvilku počkáme - tato fotka je ze začátku května loňského roku.
Už se to blíží27.02.2017
Přesně tak, sluníčko už nás tahá ven a láká na první ochutnávky zahradních radostí. Minulý čtvrtek se počasí opravdu pomátlo, když teplý vítr přinesl 17°C a ještě večer bylo 14°C. Pravda - vybralo si to vysokou daň v podobě silného uragánu po celou noc a ještě další den. Dnes má být rovněž moc hezky, tak až budete mít čas, neváhejte vplout do zahrady a jestli je máte, očichejte vilíny, protože překrásně voní! Westerstede je odrůda se žlutými květy.
Už se to blíží27.02.2017
Jelena už nějakou chvíli kvete, je ranější a oranžová.
Už se to blíží27.02.2017
A na hodně osluněných lokalitách už můžete najít první květy zimní kaliny Dawn.
Už se to blíží27.02.2017
A mezi vší tou opadanou masou holých větví se jako zelené drahokamy lesknou a svítí stálezelené keře a stromy se šťavnatě vybarvenými nebo lesklými listy. Toto je choísie, nebo také mexický pomeranč. Neuvěřitelně mrazuvzdorná a odolná zimnímu popálení, navíc bohatě kvetoucí a vonná rostlina. Tato odrůda se jmenuje Aztec Pearl.
Už se to blíží27.02.2017
Takhle skvostně se lesknou listy stálezelené magnólie velkokvěté. Není to překrásné?
Už se to blíží27.02.2017
A hlavně už je prostě krásně. To dole je nesmírně mrazuvzdorné a nádherně vybarvené hebe James Stirling.
Už se to blíží27.02.2017
A tento bohatý keř je jeden z nejodolnějších stálezelených krasavců je portugalský vavřín, který je k mání v mnoha formách a odrůdách.
Lednová sleva pokračuje ještě celý únor!01.02.2017
Tak jsme dali hlavy dohromady a přicházíme s jedním dárkem - prodlužujeme lednovou slevu na zimní objednávky, tedy zboží objednané nyní a zaplacené dle platných podmínek zimní akce buď ihned kartou nebo do 3 dnů převodem na účet. Podle současných došlých objednávek vidíme, že vás nové zboží baví a některé položky se již dokonce vyprodaly. Velice nás váš zájem těší, děkujeme za přízeň a nabízíme ještě celý měsíc, kdy můžete nakupovat se stále atraktivní slevou 10% na všechny rostliny, tak s radostí vybírejte a objednávejte :-)
Trochu léta v lednu - fotografie od vás24.01.2017
Venku inverze a sníh, mrzne, až praští a já mám pro vás otázku - těšíte se na jaro? Ať se okamžitě přihlásí, kdo se netěší. Jeden, dva, tři ... všichni lžete! Do jednoho :-))) Já vám dám, takhle si se mnou zahrávat, když tu denně sedím a s mými věrnými pro vás chystáme novou sezónu, kde bude tolik krásných kytiček, keříků a stromů, že nevíme, kam to zase všechno dáme. Že bychom udělali po vzoru moderních prodejních metod jarní výprodej, ještě než začne jaro? :-) Asi se utluču smíchy.

Ale čas na několik letních fotek si najdete, co říkáte? :-) Tak trochu rozveselit do zamrzlou náladu a zkrátit čekání, než konečně zaboříme ruce i nos do země.

A k tomu jsem zvolil nějaké fotky, co jsme od vás dostali koncem loňského roku. Ty vám zaručeně zvednou náladu (ani nemusíte mít Delissu :-)
Trochu léta v lednu - fotografie od vás24.01.2017
Luboš z Třebíče má v oblibě méně běžné, stálezelené dřeviny a skalničky. Tohle je fakt fantazie, co vy na to?
Trochu léta v lednu - fotografie od vás24.01.2017
Trochu léta v lednu - fotografie od vás24.01.2017
Trochu léta v lednu - fotografie od vás24.01.2017
Trochu léta v lednu - fotografie od vás24.01.2017
Dokážete si představit, jak to bude nádherné, až se ty bochánky a koberce rozrostou tak, že se téměř potkají?
Trochu léta v lednu - fotografie od vás24.01.2017
Trochu léta v lednu - fotografie od vás24.01.2017
A protože je Luboš podobné nátury jako já, nesmí v zahradě chybět velkokvětá magnólie.
Trochu léta v lednu - fotografie od vás24.01.2017
Trochu léta v lednu - fotografie od vás24.01.2017
Ke zvláštnostem patří i stálezelený dub Maya.
Trochu léta v lednu - fotografie od vás24.01.2017
Neodmyslitelné a překrásné stálezelené mamoty.
Trochu léta v lednu - fotografie od vás24.01.2017
Trochu léta v lednu - fotografie od vás24.01.2017
Stálezelená hlošina a lagerstroemie Pink Velour.
Trochu léta v lednu - fotografie od vás24.01.2017
A úplně nakonec poslední specialita - zakrslý jahodový keř - arbutus unedo 'Compacta'.

Moc za fotky děkujeme a ať vše vzkvétá!
Živý plot - fotografie od vás24.01.2017
V roce 2010 si další zákazník pan Václav přijel pro nějaké pěkné rostliny k plotu podél ulice. Jeho přáním byly stálezelené a pěkné keře, na které nebude muset dlouho čekat, než vyrostou. Bylo to jen několik metrů, tak jsme mu rostliny vybrali, seskládali tak, jak by se nám to líbilo a on si je vysadil sám.

Celá akce je o to úžasnější, že si dělal fotky, tak tu pro vás máme 6-dílnou časosběrnou sérii, kde je krásně vidět, jak vše roste.
Živý plot - fotografie od vás24.01.2017
Živý plot - fotografie od vás24.01.2017
Živý plot - fotografie od vás24.01.2017
Živý plot - fotografie od vás24.01.2017
Živý plot - fotografie od vás24.01.2017
Živý plot - fotografie od vás24.01.2017
Do této zahrady již nikdo přes plot fakt neuvidí :-) A když rozkvete kolkvície vpravo, zahrada je jak ze sna.

Děkujeme za fotky a také přejeme hodně zelené radosti!
Všechno nejlepší!01.01.2017

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2017

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2016

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2015

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2014

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2013

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2012

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2011

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2010

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2009

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2008

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2007

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2006

Safro BIO