Fotoblog

Ať to roste, ať to kvete!17.06.2017
Jaro se pomalu mění v léto a s tím i venkovní teploty dávají sílu kytičkám a keřům, jež potřebují větší nálož slunečního svitu i horka. Dnes jsou velkým tématem třapatky. Tyto odolné trvalky, jakmile jednou dobře zakoření, jsou velmi spolehlivé a překrásně kvetou po dlouhé období. I proto se mnoho šlechtitelů stále snaží vymyslet ještě lepší a barevnější. My pro vás máme několik nových odrůd z nedávno představené série SUNSEEKERS, vše najdete v novinkách na našem webu. Teď už jen zbývá vybrat si tu pravou :-)
Ať to roste, ať to kvete!17.06.2017
A zahrada je už samý květ. Tento liliochvostec Cleopatra je překrásný jako každý rok. Statné stonky a exotické květy v meruňkově oranžové barvy jsou dominantou vyvýšeného záhonu u jezírka.
Ať to roste, ať to kvete!17.06.2017
Šalvěje jsou bezproblémové a dlouho kvetoucí trvalky. A jakmile hlavní kvetení skončí, zastřihněte je kousek nad zemí, aby narašily znovu a kvetly podruhé od půlky léta. Tato odrůda je SENSATION® Deep Blue, má sytě modrofialové květy a tmavě fialové kalíšky.
Ať to roste, ať to kvete!17.06.2017
V mokřadní části zahrady, kde mám různé druhy vrb a vřesen, jsem vysadil také několik vyšších trvalek, které celý záhon rozsvítí svými barvami. Jako například tento úpolín GOLDEN QUEEN se sytě zlatožlutými květy unikátného tvaru a barvy. Nepřestává mě uchvacovat, ani po těch letech.
Ať to roste, ať to kvete!17.06.2017
Ať to roste, ať to kvete!17.06.2017
Nedaleko ale už v propustné části zahrady, schovaná pod stromy proti zimnímu úpalu je tato nádherná letní azalka SUMMER SUN. Konečně se mi podařilo najít místo, kde bude chráněná před naší zimou a moc se jí tam líbí.
Ať to roste, ať to kvete!17.06.2017
Má trochu letního odpoledního slunce, které ji ale nemá šanci ohrozit. Je zdravá a kvete spolehlivě každým rokem.
Ať to roste, ať to kvete!17.06.2017
K nedávným fotoúlovkům, které jsem ještě nestihl zveřejnit, patří i výjimečné kvetení tohoto zlatého akátu FRISIA.
Ať to roste, ať to kvete!17.06.2017
Jírovce02.06.2017
Jeden hezčí než druhý, co říkáte? Tento se jmenuje Briotii.
Jírovce02.06.2017
Jírovce02.06.2017
Tenhle bílý známe všichni.
Jírovce02.06.2017
Ale už málokdo zná zakrslé varianty, které se vejdou do každé zahrady. Fakt do každé! Nekecám :-)
Jírovce02.06.2017
Jmenuje se jírovec proměnlivý a má překrásně lososově oranžové květy na deštníkově ploché koruně.
Jírovce02.06.2017
A ještě menší je odrůda Koehnei, která má o chloupek světlejší květ, ale i tak je neméně krásná.
Barevné listy14.05.2017
Zejména středoevropské zahrady jsou známé svou pestrostí barev. Na rozdíl od například středozemních, kde největší efekt dělá různorodost tvarů, velikostí a stupňů sytosti zelené barvy, jsou zahrady našeho klimatu pestré, až je to někdy pořádný cirkus. Asi nejpestřejší zahrady jsem našel v Rakousku a v mnoha příměstských českých satelitech, kde to hýří různobarevnými tavolami, myrobalány a cypřiši.

Já osobně mám rád od obojího trošku a možná o něco více mě dokáží nadchnout struktury než nápadně vybarvené listy. Přesto, když zjara odkvetou pierisy a nastoupí jejich mladé listí, stejně jako blýskavky se svým novým rašením, je to pastva pro oči. Máte-li chvilku, pojďte se napást společně :-)

Toto je pieris Flaming Silver.
Barevné listy14.05.2017
Pieris Mountain Fire.
Barevné listy14.05.2017
Pieris Ralto.
Barevné listy14.05.2017
Pieris Katsura.
Barevné listy14.05.2017
Zatímco pierisy jsou spíše nízné či střední keře vhodné do kombinací a na doplnění, blýskavky jsou již podstatné keře vhodné jako solitéry nebo do plotů a zelených stěn. Barva rašení je neméně úchvatná.
Barevné listy14.05.2017
A když už jsme u těch úchvatností, musím zmínit i tuhle fešandu - tříbarevnou blýskavku PINK MARBLE®. Komentář netřeba, že?
Barevné listy14.05.2017
Protože předchozí blýskavky Fraserovy jsou kříženci, jejichž mrazuvzdornost je u nás sice dostatečná, ale při velmi silýách zimách jednou za 20 let mohou namrznout, do chladnějších krajů nabízíme i odolnější a stejně rychle rostoucí druh blýskavky Dummerovy s užšími listy Winchester.
Barevné listy14.05.2017
A protože se to tu dneska nějak moc červená, poslední fotka bude úplně z jiného soudku - jedna z nejvyhledávanějších abélií Kaleidoscope.
Májové květy01.05.2017
Kolik asi existuje básní či prózy obdivující krásu rostlin a květů? Nejsem literární historik, tak si ani netroufnu odhadnout. Však vzpomínám si na povídání Františka Nepila, když popisoval své mládí na venkově, kde se rozsáhle věnoval jaru, když sníh pomalu odtával z mezí a cest a vykvétaly první květy. Bylo to fascinující vyprávění, podtržené jeho osobitým podáním a hlasem, když předčítal ze své knihy na vlnách Českého rozhlasu.

Naprosto jsem jeho okouzlení z probouzející se přírody chápal a dnes, obklopen takovou krásou a množstvím jarních květů, si neumím vybrat, které se věnovat dřív. Přesto mě jedna rostlina vzala za srdce a přiměla mě zamilovat se na první pohled. A tou je tato výjimečná odrůda pavlovnie FAST BLUE® z francouzské školky Minier. To, co vidíte, je výřez vrcholové laty, jež má na výšku více než 30 cm a jednotlivé květy, tyhle fialkové protáhlé zvonce až 8 cm délku. A co mě překvapilo nejvíce? Že květy jsou na 1 stonku o výšce cca 80 cm od země, což je na pavlovnii opravdu neuvěřitelné. Dvouletý roubovanec.

Momentálně jsou všechny vyprodané - jakmile vykvetly, byly do týdne pryč - ale snažíme se sehnat další rostliny, tak chvíli vydržte, třeba se ještě nějaké podaří sehnat :-)
Májové květy01.05.2017
A když už jsme u nádherných zvonců a rychle mizícího zboží, tady je další laskomina - novinkový kousek od pana Hachmanna juniora s názvem GOLDEN EVEREST®. Barva jeho široce zvonovitých květů je sytě žlutá a poupata jsou sytě šarlatově oranžová. Bezkonkurenční je i co do kvality listů - jsou ploché, lesklé a temně zelené, což je u žlutokvětých pěnišníků výjimečné.

A úplně nejlepší je, že se nám pro velká zájem podařilo sehnat ještě jednu várku této odrůdy, která je nyní k dispozici v pražské prodejně. Ale protože právě kvetou, zřejmě ne na dlouho :-)
Májové květy01.05.2017
A do třetice všeho dobrého na prvního máje tu mám fotku jedná z nejoblíbenějších sakur Kanzan, která, když jsem přijel v sobotu večer domů, měly po nečekané sněhové nadílce větve téměř u země. Pro upřesnění strom má asi 5 metrů výšky, Takže sice se mi dobře fotil tenhle detail, ale moc pěkně se na ní nekouká. Přesto věřím, že si pomůže a větve se zvednou, jak se to zatím vždycky stalo, když do narašených stromů zhusta zasněžilo.

A ještě malou poznámku k tématu počasí - letos už nás potrápilo tolik, že jsem ho jako téma vložil do šuplíku s názvem "neotvírat", protože se domnívám, že si za své vrtochy nezaslouží, abychom se jím ještě jedinkrát zabývali, souhlasíte?
Velikonoce17.04.2017
Velikonoční víkend je za námi a já stále přemýšlím o jedné větě, kterou mi už ve čtvrtek řekl jeden zákazník a možná byla i důvodem, proč jsme nevystavili žádné velikonoční přání už dřív.

Nevím, kolik z nás si uvědomuje, jak automaticky bereme některé záležitosti, v tomto případě svátky. Máme naučené fráze a přání typu "Veselé Velikonoce!", "Veselé Vánoce!", v Americe mají "Veselé Díkůvzdání!" a dost možná mnoho dalších "veselých" variací na stejné téma. Jinými slovy máme být na příkaz veselí. A mnohdy ani neznáme samotnou podstatu svátku, natož být schopni se nad ním zamyslet a chtít se veselit. Snad nejtypičtějším příkladem je poněkud komerčně nablblý svátek Sv.Valentýna, kde si opět všichni přejí veselého Valentýna, kdož to byl kněz, který proti vůli vládce Říma Claudia II oddával mladé páry a byl za to podle jednoho zdroje popraven, podle jiného rozsápán psy. A podle ještě úplně jiné verze dokonce pouze pomáhal křesťanům z římského zajetí, kde byli mučeni, a kde si našel lásku, které posílal lístečky s podpisem 'od tvého Valentýna'.

A co to má společného s Velikonocemi? Inu s oním zákazníkem jsme si díky časovému tlaku ve čtvrtek pouze potřásli rukou a prohodili jen pár slov, ve kterých jsem jej zpravil o tom, že se mám dobře, jen by počasí mohlo být lepší a on odvětil, že snad radši ani ne, jen ať si lidé uvědomí, co na Velikonoce provedli a moc se z toho neveselí a tak klidně ať je škaredě, ať má každý čas přemýšlet. Vyrazil mi svou myšlenkou dech. Ne že by neměl pravdu, ale byl prvním, kdo projevil zájem o to zabývat se tím, co je vlastně podstatou svátku, který právě nadchází. I když jsou Velikonoce jen 2000 let staré a jejich zvyky již dávno splynuly s oslavami jara, které jsou mnohonásobně starší, mám za to, že bychom se měli postarat o to, aby, pokud chceme užívat svátku, ať už je jakýkoli, jsme dobře věděli, čeho se vlastně týká a byli otevření tomu, že není nutné být vždycky automaticky veselí jen proto, že je to společenská konvence.
Velikonoce17.04.2017
A když už tady tak rozjímám, napadlo mě, že vám povím svou pravdu ohledně Velikonoc. Nikdy jsem je neměl moc rád - ani jako dítě, ani jako dospělý. Jako malého prcka mě nutili chodit po domech s pomlázkou a ŽEBRAT. Co je to za zvyk, že se vymustrujeme, vezmeme si spletenou vrbu a chodíme po sousedech a chceme, aby nám dali sladkosti nebo vajíčka jenom proto, že jim odbrbláme nějakou říkanku nebo písničku. Vajec jsme měli všichni plné zuby už za pár dnů a sladké jsem nemohl ani vidět snad do léta. A navíc mi vždycky byla šeredná zima. Protože na Velikonoce hold ještě bývá sychravo. To nejsou Velikonoce jako s Belmondem na Riviéře, kdy už je 20° a všichni vypadají švihácky a uvolněně.

Přesto, když se aspoň trochu povede počasí, jaro už vykukuje z úkrytu. Začínají kvést některé stromy, hlavně meruňky, slivoně a některé třešně. Ta předchozí fotka byla meruňka Bergeron a toto je třešeň chrupka Hedelfingen. Včel je letos zase o trochu míň než loni, ale snaží se holky.
Velikonoce17.04.2017
Zima je ještě i kytičkám - trvalkám. Jen málo z nich je tak otužilých jako třeba denivky, které nebojácně raší bohatými trsy čerstvých listů, díky nimž je zahrada hned zelenější a živější. Denivky jsou prostě k sežrání a to doslova - věděli jste, že jejich květy jsou jedlé? :-)
Velikonoce17.04.2017
V plném květu jsou už i ty nejranější sakury - okrasné slivoně. Tato se jmenuje Okame.
Velikonoce17.04.2017
A když se teplota vyhoupne ještě výš, uvidíte i pár prvních motýlů. Třeba na této velmi rané kalině Dawn. Jan krásně voní!
Hyacinty16.04.2017
Hyacint je známá a překrásně vonící jarní cibulovina, o které možná nevíte, jak praví řecká mytologie, že byla pojmenovaná po krásném spartanském princi. Krása jeho tváře a antická dokonalost těla přiměla dokonce dva bohy, aby se do něj bezhlavě zamilovali a soupeřili o jeho přízeň - boha světla a slunce Apolla a boha západních větrů Zephyrose. Podle Bibliotheky se jedná vůbec o první zmínku o lásce mezi dvěma muži. Hyacint si tehdy za partnera vybral zářivého Apolla, což žárlivý Zephyros nesl tak těžce, že Hyacintovi zanedlouho přivodil smrtelné zranění diskem, jehož vrháním si Hyacint s Apollem právě krátili bezstarostný čas. Zephyros jako bůh větru zlomyslně odfoukl disk tak, aby zasáhl mladého Hyacinta přímo do hlavy. Ten padl k zemi a Apollo již nedokázal udělat nic, aby jej zachránil. Ze svého žalu a Hyacintovy krve stvořil květinu, kterou pojmenoval po svém milovaném.

Tím končí příběh Hyacinta, ale zajímavé na celé historii je pokračování = rozuzlení, kdy Zephyrus za svůj čin nedošel odplaty, kterou na něj mínil seslat rozzuřený Apollo. Za Zephyra se postavil Eros, bůh lásky, který jeho čin ospravedlnil jako akt hluboké lásky a trestem mu stanovil pouze to, aby Erosovi navěky sloužil.

Ve výtvarném umění najdete několik významných děl ztvárňujících tuto historii, zejména poslední scénu tragického příběhu, ale obrázků květiny hyacintu najdete všude miliónkrát víc. Je překrásná, unikátní a je opravdovým poslem teplejších dnů počátku jara.
Kveteme09.04.2017
Dva téměř letní dny minulý víkend vystřídaly dva téměř zimní koncem tohoto týdne a nyní už je tu naštěstí nazpátek jaro. Dnes je navíc květná neděle a to po právu, protože tu všecičko kvete! Chcete se podívat?

Magnólie BLACK TULIP se otevírá jako opravdový tulipán.
Kveteme09.04.2017
A až za pár dnů se rozevře do nádherného tvaru pivoňky.
Kveteme09.04.2017
Už si nepamatuji, kde jsem kdysi ukořistil tyhle plnokvěté narcisy, ale dělají mi radost každý rok.
Kveteme09.04.2017
slivoň kurilská RUBY
Kveteme09.04.2017
Co říkáte na kvetoucí živý plot z hvězdokvěté magnólie? Tenhle jsme sázeli nedaleko Chlumce před asi 10 lety a je skvostný.
Kveteme09.04.2017
Mimochodem takhle vypadá v létě.
Kveteme09.04.2017
A do stejné skupiny (hvězdokvětých magnólií) patří i růžový LÉONARD MESSEL.
Kveteme09.04.2017
Novozélandská krasavice CLEOPATRA.
Kveteme09.04.2017
A její sestra BURGUNDY STAR™.

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2017

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2016

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2015

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2014

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2013

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2012

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2011

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2010

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2009

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2008

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2007

ARCHIV FOTOGRAFIÍ 2006

Safro BIO