Mrazuvzdornost

Je přirozené, že pokud žijete v zemi s klimatem, kde zimní teploty padají pod bod mrazu, budete se více starat o to, jestli vaše rostlinky tyto podmínky přežijí. Až se u nás oteplí tak jako třeba na Mauritiu, budeme všichni usrkávat margaritu a mrazy nám budou ukradené. Ale než se to stane, pojďme si o těch mrazech něco povědět.

Již od poloviny minulého století funguje v USA mapa teplotních zón (USDA map of hardiness zones), která popisuje výskyt nejnižších teplot po celé federaci. Pro podrobnější informace klikněte zde.

Systém je jednoduchý: regiony a státy světa jsou rozděleny do tzv. USDA zón od čísla 1 do 11 a to podle nejnižší dlouhodobě naměřené teploty v zimě. Zóna 1 je nejchladnější, 11 nejteplejší. Naše republika se nachází převážně v zóně 6 s výjimkami, které si podrobně popíšeme níže. Protože je náš web určen převážně našim domácím - tedy českým a slovenským zákazníkům, snažili jsme se vám to co nejvíce zjednodušit, ale zároveň být poctiví v tom, co si opravdu na vaši zahradu můžete dovolit.

Naše filozofie je nabízet pouze rostliny, které se dají pěstovat VENKU na většině území Česka i Slovenska. Najdete i několik ojedinělých s kódem D, který je pouze pro ty nejodvážnější, přičemž těm ostatním poradíme uskladnění na zimu vevnitř. Jak s našimi kódy pracovat? Jsou pouze dva kroky:

1. NAJDĚTE SI NA MAPĚ SVOU ZÓNU

Nejdříve si najděte svou lokalitu a k ní patřičnou zónu. Následující tabulka nabízí některé příklady měst a jejich regionů. Pokud není vaše město uvedeno, stačí vzít si obyčejnou mapu pohoří a nížin a podívat se, čemu se vaše oblast nejvíce blíží. Zóna 6 je ještě rozdělená do dvou skupin, kde 6b jsou větší města s akumulovaným teplem, takže zásah i extrémního mrazu je velmi krátký a pro rostliny bývá neškodný.


zóna Celsius místa u nás a na Slovensku
5a -26.2 až -28.8
°C
Pelhřimov, Jihlava, Velké Meziříčí, Havlíčkův Brod, Polička, Dačice, Šumperk, Trutnov, Vimperk, Prachatice, Zakopane, Liptovský Hrádok, Poprad, Brezno
5b -23.4 až -26.1
°C
6a -20.6 až -23.3
°C
Český Krumlov, Tábor, Písek, Třeboň, Jindřichův Hradec, Hradec Králové, Strakonice, Žamberk, Bruntál, Děčín, Karlovy Vary, Rožňava, Banská Bystrica, Prievidza, Spišská Nová Ves, Martin, Žilina, Bardejov
6b -17.8 až -20.5
°C
České Budějovice, Plzeň, Beroun, Louny, Litoměřice, Česká Lípa, Kolín, Mladá Boleslav, Klatovy, Liberec, Jičín, Pardubice, Kutná Hora, Teplice, Most, Michalovce, Trebišov, Košice, Lučenec Ostrava, Opava, Olomouc, Brno - venkov
7a -15.0 až -17.7
°C
Praha a okolí, Polabská nížina, Mělník a okolí, Brno město, jižní Morava, Bratislava a okolí až k jižní hranici, Dunajská Streda

Tabulka všech USDA zón se státy Evropy a USA

2. PODLE VAŠÍ ZÓNY ROZHODNĚTE, ZDA MUSÍTE RESPEKTOVAT NAŠE KÓDY

Vy, kdo bydlíte v zóně 7: nemusíte si všímat kódů 0, A, B, ani C - všechny rostliny s těmito kódy můžete vysazovat bez zimní ochrany.

Vy, kdo bydlíte v zóně 6: pro vás platí všechny kódy s instrukcemi tak, jak jsou na webu vysvětlené.

Vy, kdo bydlíte v zóně 5: pro vás platí kódy také, ale navíc pečlivě čtěte doporučení na kartách rostlin dole, protože pokud uvádíme, že rostlina není vhodná do vyšších poloh, potom není vhodná ani pro váš region.

Kód zimní ochrany - 0 Rostlina nepotřebuje žádnou ochranu na zimu. Ukládá se totiž k zimnímu spánku a míza je schovaná v kořenech, které jsou navíc velmi mrazuodolné, takže od nás nepotřebuje nic. Jen popřát dobrou noc.
Kód zimní ochrany - A Tato rostlina je také odolná, ale její kořeny již naši péči ocení. Potřebuje vrstvu kůrového mulče, který zabrání rychlému promrzání půdy a zajistí rovnoměrné vlhko na delší období.
Kód zimní ochrany - B Rostliny z této skupiny pocházejí z teplejších oblastí Evropy a v našem podnebí vydrží také, ale už hůře snáší typické kontinentální klima, které s sebou nese chladný vítr a silné promrznutí půdy. Přesto si nemusíte dělat starosti, pokud rostlinu umístíte na místo chráněné v zimě před větrem (u zdi, ve dvoře, před domem na jižní straně atp.). Zároveň jí dopřejte vrstvu mulče jako ochranu před promrznutím.
Kód zimní ochrany - C U těchto rostlin už sami poznáte, že jsou velmi výjimečné a v našem podnebí ojedinělé. Přesto je můžete pěstovat i ve vaší rajské zahradě, pokud se o ně postaráte alespoň zpoloviny tak jako o sebe na zimu. Nadzemní části zabalte do bílé netkané textilie. Hrozí totiž vysoušení listů či jehlic a borky kmene mrazivým větrem, kdy rostlina není schopna přijímat vodu ze zmrzlých kořenů. Proto je velmi důležité ji také dobře zamulčovat kůrou. Abyste předešli extrémním teplotám a výkyvům, umístěte rostlinu na chráněné místo (u zdi vytápěné budovy, ve dvoře, před domem na jižní straně atp.), pokud možno bez přítomnosti zimního a jarního dopoledního slunce.
Kód zimní ochrany - D Tuto rostlinu můžete také přezimovat venku, pokud dodržíte následující pravidla: zbavte ji na podzim listů a celou zasypte kůrovým mulčem do výšky min. 25 cm. Nad něj upevněte stříšku nebo jinou ochranu tak, abyste maximálně omezili promáčení deštěm a sněhem. Jakmile pominou mrazy, kůru a kryt odstraňte.To není tak těžké, co říkáte? A taková gunnera manicata nebo za to přeci stojí!
Kód zimní ochrany - X A protože vám chceme nabídnout i exotiku, která vaši zahradu nebo terasu pozvedne o 100%, je tu i tato skupina rostlin, které by v naší zimě odešly do zeleného nebe, tak je prosím uskladněte na místě, kde nemrzne, s dostatkem světla a omezenou zálivkou.

KDE JSME MY?

Naše zahradnictví v Chlumci je umístěno na území průměrných až středně těžkých jihočeských mrazů. Jsme již daleko od teplejší českobudějovické kotliny, ale ještě to není chladná šumava. Takže co přežilo u nás, má vysokou šanci přežít na většině míst naší krásné vlasti do nadmořské výšky cca 600 m. A teď přijde to nejdůležitější: přesto všechno vám nejsme schopni zaručit, že zrovna u vás poroste vše stejně jako u souseda o ulici vedle nebo v našem zahradnictví. Vy sami nejlépe znáte svoji zahradu, kudy proudí studený vítr, jak je silný, kde je nejvíce slunce, jestli jste v mrazové kapse, nebo naopak v nížině, kam přichází jaro dříve, ale spálí časné květy magnólií. Naše etikety s instrukcemi o pěstování té které rostliny vám řeknou mnoho o tom, jak s nakoupenou krasavicí naložit. A vždycky jsme tu my, kdyby vám psaný výklad nestačil a rádi vám poradíme.

PÁR SLOV O PRVNÍ ZIMĚ PO PŘESAZENÍ

Závěrem ještě důležité slovo o první zimě po přesazení na vaši zahradu. Zejména u stálezelených dřevin je naprosto běžné, že buď ještě v sezóně, nebo na konci zimy a na jaře rostlina přijde o velkou část listů, pokud to není speciální odrůda, kterou u nás zvykáme. Důvody jsou dva:

  1. častý šok z přesazení na jiné místo s mírně odlišnými podmínkami a jinou půdou,
  2. listy těchto rostlin nikdy nepotřebovaly čelit tak nízkým teplotám a teplotním zvratům, proto je pro ně daleko výhodnější list pustit a na jeho místě udělat nový, již o 100% odolnější. Možná budou zprvu menší než originál, ale dejte rostlině čas. Až dobře zakoření, což může podle velikosti koupeného kusu trvat jednu sezónu ale i tři roky, nejen že se listy zvětší, ale už budou natolik odolné, že nebudou po zimě černat ani opadávat.

I když při naší práci využíváme zkušeností jiných, podložené radami odborníků a odborných publikací, nabízíme vám většinou rady vyplývající z naší vlastní pěstitelské zkušenosti, šité na míru na naše podnebí. I tak se ale může stát, že se v něčem budeme mýlit nebo vaše zkušenost bude jiná. Budeme moc rádi, pokud se s námi o to podělíte: zahrada@havlis.cz. Děkujeme.

VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.